Çin’den Gelen Koronavirüs Aşısı 14 Gün Test Edilecek!

Çin’den Gelen Koronavirüs Aşısı 14 Gün Test Edilecek!

0

Çin’den Gelen Koronavirüs Aşısı 14 Gün Test Edilecek! Çin’de üretimi gerçekleşen koronavirüs aşısı, bu sabah itibariyle Türkiye’ye giriş yaptı. Saat 05:44’te Ankara Esenboğa Havalimanı’na inişi gerçekleşen THY’ye ait Boeing 777 tipi uçak, 3 milyon doz aşıyı hiçbir sıkıntı yaşanmadan Türkiye’ye getirdi. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü: Aşı ve ilaç deposuna gönderilmek üzere yola çıkan aşılar, 14 gün boyunca laboratuvarlarda test edilecek.

Esenboğa Havalimanı’na bugün sabah inişi gerçekleşen koronavirüs aşıları, TIR ve kamyonlara yüklenerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü aşı ve ilaç deposuna gönderildi. Şu andan itibaren buraya gelmiş olan aşılar, yavaş yavaş vatandaşlara yapılmaya başlayacak ancak aşı uygulama süreci, gerekli testler yapıldıktan sonra uygulanmaya  başlayacak.

Çin'den Gelen Koronavirüs Aşısı 14 gün test edilecek

Çin’den Gelen Koronavirüs Aşısı 14 Gün Test Edilecek! Fahrettin Koca: Aşı 14 gün boyunca test edilecek!

Fahrettin Koca: Aşı 14 gün boyunca test edilecek! Uçak iniş yaptığı anda Twitter üzerinden bazı açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den bu sabah ülkemize gelen aşıların 14 gün boyunca test edileceğini söyledi. Bu testlerin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda uygulanacağını söyleyen Bakan Koca, testler bittiği anda da aşılanma sürecinin başlayacağını söyledi. Fahrettin Koca‘nın yaptığı açıklamalarına göre aşı uygulama süreci, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce koordine edilecek.

Çin'den Gelen Koronavirüs Aşısı

Çin’den ülkemize giriş yapan koronavirüs aşıları, inaktif yapıya sahip. Yani bu aşının içinde etkisi düşürülmüş, koronavirüsler bulunuyor. Vücuda enjekte edilen bu virüs, bağışıklık sistemini harekete geçirecek ve koronavirüse karşı daha dirençli hale gelinmesini sağlayacak. Ayrıca bu aşı, bugüne kadar piyasaya çıkmış olan diğer aşılarla aynı özelliklere sahip. Yani uzun süredeki etkileri, azda olsa tahmin edilebiliyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir