TikTok ABD Pazarında Yoluna Nasıl Devam Edecek
 1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Haberleri

TikTok ABD Pazarında Yoluna Nasıl Devam Edecek

0

Teknoloji devlerini etkileyen ABD-Çin çekişmesi devam ediyor. Tabiri caizse savaş alanına dönen teknoloji gündemini uzun süredir TikTok adlı sosyal medya platformu meşgul ediyor. ABD uygulama hakkında açıklama yaptı ve ülke güvenliği adına sakıncalı olduğunu duyurdu. Trump yönetimi TikTok’un sadece millileştirme adımı ile ülke sınırlarında faaliyet gösterebileceğini belirtti. Şimdiyse TikTok ABD pazarında hangi şirketle yoluna devam edecek belli oldu.

TikTok ABD pazarında Oracle ile ilerleyecek

TikTok ABD'li şirket Oracle

TikTok’un ABD içerisinde satışı için Microsoft, Walmart, Twitter gibi ismiler konuşuluyordu. Çalışma alanları içerisinde sosyal medya olmasa bile Trump hükumeti dev firmaların işin içine dahil etmeyi ve operasyonları yerli bir şirkete devretmeyi istiyordu.

Kısa süre önce ise ihale süreçlerine Donald Trump’a yakınlığı ile tanınan Larry Ellison’ın kurduğu şirket, Oracle eklendi. Dev şirket Microsoft’un ihalede geri adım atması ile ciddi alıcı konumuna geçen Oracle, ABD hükumetinin güvenilir teknoloji partnerlerinden gösteriliyordu. Bu sıkıntılı sürecin 20 Eylül’den önce sonuçlanması beklenirken Trump ve Ellison ilişkisi nedeniyle biraz daha vakit tanınabilir.

TikTok’un sahibi olan ByteDance şirketinin Trump’a bu denli yakın bir şirkete işletim haklarını teslim edip etmeyeceği ise şimdilik bilinmezlikler arasında yerini koruyor. Yakın zamana kadar ByteDance’in Pekin ofisinden gelen açıklama ”İstemediğimiz bir durum oluşmasındansa ABD pazarından çekilmeyi tercih ederiz” yönündeydi.

Siz ABD ve Tiktok arasındaki bu çekişme hakkında ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir