ABD’nin “gizli uzay aracı” 3 yıl sonra Dünya’ya döndü

ABD’nin “gizli uzay aracı” 3 yıl sonra Dünya’ya döndü

0

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri tarafından 2020 yılında uzaya gönderilen X-37B isimli uzay aracı nihayet Dünya’ya döndü. 908 gün boyunca yörüngede kalan ve NASA için bazı yörünge bilgileri toplayan araç, tamamen otonom kontrol edildi.

NASA’nın deneylerini taşıyan X-37B, 908 gün sonra Dünya’da

Boeing tarafından üretilen X-37B isimli orbital test aracı, ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı olarak 2020’nin Mayıs ayında fırlatıldı. X-37B’nin geçmişteki birçok görevi gizli tutulmuştu, ancak 908 günlük görevi açıklandı. Son fırlatma, deniz araçları için anten deneyi ve radyasyon kalkanı araştırması gibi birçok NASA deneyine ev sahipliği yaptı.

Boeing’in X-37B isimli uzay aracı, aslında meşhur Space Launch System’in (SLS) çok daha küçük ve penceresiz haline benziyor. ABD ordusunun Uzay Kuvvetleri’ne yönelik üretilen bu araç, son zamanlarda NASA’ya yardımcı oldu. Yörüngedeki 908 günlük yolculuğun tamamı NASA deneylerine ayrıldı.

ABD’li uzay ajansı, yıllardır çok daha uzun süreli astronot deneyleri yapmak istiyor. Ancak bunun için uzay araçlarını ve astronotlarını zararlı radyasyondan korumak zorunda. NASA ayrıca uzun vadede bitki tohumlarına uzayda ne olacağını anlamak için X-37B’yi kullandı.

2021’de fırlatılan bir başka yörünge deneyi FalconSat-8’in ise uzayda kalacağı belirtildi. Uzay Kuvvetleri, “FalconSat-8 yörüngede kalıyor ve ABD ordusunun öğrencilerine aktif göreve başlamadan önce uzay operatörleri olarak benzersiz uygulamalı deneyim sağlıyor” ifadelerini kullandı.

X-37B

X-37B uzay aracının 908 günlük yolculuğunun ardından yeni misyonu şimdilik belirsiz. Ayrıca Uzay Kuvvetleri’ne bağlı iki yörünge test aracı olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/abdnin-gizli-uzay-araci-3-yil-sonra-dunyaya-dondu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 2
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 3
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir