SpaceX İnsanlı Uzay Görevi, Olumsuz Şartlar Nedeniyle Ertelendi

SpaceX İnsanlı Uzay Görevi, Olumsuz Şartlar Nedeniyle Ertelendi

0
SpaceX İnsanlı Uzay Görevi

SpaceX, son zamanlarda fazlasıyla fırlatma gerçekleştirmekteydi. Ve son olarak ikinci astronotlu görevini ertelemek mecburiyetinde kaldı. Bu mecburiyetin nedeni olarak ise yüksek rüzgar hızı ve olumsuz hava koşulları gösterildi. SpaceX İnsanlı Uzay Görevi olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenmiş oldu.

Uzay çalışmaları göz önüne alındığı zaman son yıllarda özel firmalar daha çok yer almaya başladı. Bu firmaların en tanınanlarından biri de tabi ki sizin de bildiğiniz SpaceX. Amerikalı firma daha önce astronotlu bir görev dahi gerçekleştirmişti.

Firma bugün gerçekleştireceği ikinci insanlı görevini ise rüzgar ve hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle ertelemek zorunda kaldı. SpaceX son dönemde roketlerini oldukça yoğun şekilde kullanıyordu.

SpaceX İnsanlı Uzay Görevi

Uzaya gitmek için kullanılan Falcon 9 roketleri yeniden kullanılabilir bir yapısı bulunmakta. Fırlatma işlemi ilk seferde yapıldıktan sonra, uzaktan erişim gemisine geri döner ve yeniden kullanılmaya hazırlanılır. Yüksek rüzgar hızı ve yağışlı hava nedeniyle geminin zamanında belirlenen noktaya gidemeyeceği ortaya çıktı.

Kısa süre önce firmanın CEO’su Elon Musk’ın Covid-19 testi yaptırmıştı ve ilginç sonuçlar alınmıştı. Normal şartlar altında proje görevlileri Covid-19 riski taşıyorsa görevler erteleniyor ancak bu ekibin Musk ile teması olmadığı açıklandı.

Öte yandan Musk’ın test sonuçları negatif bile gelse Kennedy Uzay Merkezi’nde yapılacak olan kalkışa kabul edilmesi beklenmiyor. Bu konuda oldukça ciddi kısıtlamalar ve düzenlemeler bulunduğu biliniyor.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir