Rocket Lab’tan Üzen Haber Geldi! İşte Detaylar

Rocket Lab’tan Üzen Haber Geldi! İşte Detaylar

0

 Rocket Lab dün önemli bir fırlatma gerçekleştirdi. Elecktron roketi, sorunsuz bir şekilde iki uyduyu yörüngeye taşıdı. Fakat ne yazık ki fırlatma sonunda bir arıza oluştu. Rocket Lab’tan Üzen Haber Geldi! İşte Detaylar

Rocket Lab’tan Üzen Haber Geldi! İşte Detaylar

Rocket Lab’tan Üzen Haber Geldi! İşte Detaylar

Söz konusu olan elektron roketleri düşük maliyete ve yeniden kullanılabilir yapıya sahipler. Rocket Lab şirketi elektron roketlerine sahip oldukları için SpaceX’e bu sayede rakip olmaktalar. Söz konusu olan Rocket Lab, yeniden kullanılabilir roket teknolojisiyle rakiplerine göre dikkat çekmekte. Yeni Zelanda’da gerçekleşmekte olan fırlatmada Elektron roketi ilk başta sorunsuz bir şekilde ateşlenmekte. Ayrıca roket, yarı yola geldiğinde ilk yükünü sorunsuz bir şekilde bıraktı. Fakat Rocket Lab ekibi YouTube üzerinde gerçekleşmekte olan canlı yayın esnasında roketi kaybetti.

Devam etmekte olan canlı yayında ekip sessiz kalarak yayını kapattı. İlerleyen zamanlarda Twitter üzerinden açıklama yapan Rocket Lab, Elektron roketinin motorunun beklemedikleri bir şekilde kapandığı bilgisini verdi. Söz konusu olan roket, yörüngeye ulaşmadan kapanan ve yere düşen iki uyduyu taşımaktaydı. Gelen ilk bilgilere göre roketin düştüğü alanda bir yaralanma veya maddi hasar söz konusu olmadı.

Rocket Lab ekibi ise motorun neden kapandığını öğrenmek için enkazı inceleyecekler. Söz konusu olan roket fırlatması Rocket Lab için önem arz etmekteydi. Çünkü Yeni Zelanda kökenli firma bu yıl itibari ile 20 yaşında. Firma başarısız fırlatmaları olmasına rağmen, başarılı ve önemli olan fırlatmalara da imza attı. 

Peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak görüş ve düşüncelerinizi bizlerle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir