Renault Türkiye’de Artık Üretim Yapmayacak!

Renault Türkiye’de Artık Üretim Yapmayacak!

0

Çip krizi tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Ülkemiz de çip krizinden etkilenen ülkelere arasında. Şimdi ise bu krizden bir şirket daha nasibini alıyor. Gelen açıklamalara göre otomobil devi Renault Türkiye’de artık üretim yapmayacak.

Renault Türkiye’de Artık Üretim Yapmayacak!

Renault Türkiye'de Artık Üretim Yapmayacak!
Renault Türkiye’de Artık Üretim Yapmayacak!

Bildiğiniz üzere pandemi birçok şirketi etkiledi. Özellikle teknoloji şirketleri birçok sıkıntıya maruz kaldı. Şirketler, tedarik zincirindeki aksamalardan mağazadaki personellerin hastalanmasına kadar birçok sorun yaşadılar. Ne yazık ki uzun bir zamandır çip krizi yüzünden işleyişe ara vermek zorunda kaldılar. Şimdi de Renault fabrikasından haber geldi. Şirket, Türkiye’deki fabrikasında üretimi durduruyor.

Otomobil devi Renault ülkemizdeki fabrikalarında üretimi durduruyor. Ancak bu durum kalıcı değil, geçici. Aslında bu kesinti geçtiğimiz yılda planlanmıştı. Dolayısıyla 25 Nisan günü her şey yeniden başlayacak ve üretim kaldığı yerden devam edecek. Ancak bu sorun daha fazla büyüyebilir, birer haftalık değil birer aylık kesintilere sebep olabilir. Örnek verecek olursak; dünyanın en büyük neon üreticilerinden olan ve pazarın neredeyse yüzde 50’sine hakim olan Ukraynalı 2 şirket, Rus işgali sebebiyle süresiz olarak kapanma kararı aldılar.

Ayrıca  TSMC ve Samsung gibi birçok çip üreticisi, bu duruma hazırlıklı olduklarını açıkladılar. Ek olarak 2 ila 3 ay süreyle yetebilecek stoklarını depolarında barındırdıklarını belirttiler. Ancak verilen bu sürenin de sonuna gelmek üzereyiz. Önümüzdeki yaz aylarında hammadde kaynaklı yeni bir çip krizine hazırlıklı olmalıyız.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Sizde görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir