Radyo Jetlerinin Oluşumu İle İlgili Araştırma Yapıldı


Radyo Jetlerinin Oluşumu

Evrende mevcut olan ve bilinen radyo jetlerinden en genç olanlarının kaynağını bilim insanları ortaya çıkarttı. Bu jet akımları uzak galaksilerin merkezindeki devasa kütleli kara deliklerden geliyor. Radyo Jetlerinin oluşumu araştırması.

Evrenle hakkında halen daha birçok bilmediğimiz şey mevcut. Bilim insanları bu bilinmezlikleri ortaya çıkarabilmek amacıyla fazlasıyla mesai harcıyor. Uzay ile ilgili yapılan çalışmalar günümüzde çok daha fazla ilgi uyandırıyor. Uzaydaki dikkat çeken yapılardan biri de Radyo jetleri olduğu belirtiliyor.

ABD’de bir ekip, insanlığın bildiği en genç radyo jetlerini incelemek için kolları sıvadı. Böylece bu yapıların oluşum süreçleri ve çevreleriyle nasıl bir etkileşime sahip oldukları da gözlemlenebilecek.

Radyo Jetlerinin Oluşumu

Araştırmacılardan biri olan astronom Henrique Schmitt, yaptığı açıklamada “Zamanlama ve navigasyon donanma görevleri için temel gereksinimlerdendir ve Savunma Bakanlığı’nın güvendiği ana altyapıları oluşturur.” dedi. Sonrasında ise radyo jetleri gibi yapıların ve etkilerinin anlaşılmasının, GPS gibi günlük olarak kullanılan teknolojiler için önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Ekip bu keşif için VLASS (Very Large Array Sky Survey) adı verilen bir teleskoptan gelen görüntüleri inceledi. Bu teleskobun elde ettiği görüntülerdeki radyo jet kaynakları, daha önceki çalışmalarda kullanılan görüntülerden çok daha belirgin ve parlak oldu. Araştırma sonuçları The Astrophysical Journal’de yayımlandı.

Bilim insanlarının yapmış olduğu bu araştırma ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın
Kötü Kötü
6
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
İlginç İlginç
10
İlginç
Aşk Aşk
3
Aşk
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Başarılı Başarılı
6
Başarılı
Lol Lol
0
Lol

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir