PlayStation 5 Kandırıldı! 2K Monitör Kullanıldı

PlayStation 5 Kandırıldı! 2K Monitör Kullanıldı

0
PlayStation 5 Kandırıldı

Yeni nesil konsolların meraklı bekleyişin ardından tanıtılması sonrasında, söz konusu konsolların 4K çözünürlükteki performansı hakkında fazlasıyla düşünülmüştü. Fakat Watch Dogs Legion’un 4K 30FPS desteği ile karşımıza çıkması, bu heyecanımızı birazda olsa yatıştırdı. Durumun Ubisoft kaynaklı olduğu bilinse de, 4K için 60 FPS desteği tam oturmamış durumda. Haliyle bazı kullanıcılar, 2K çözünürlüğü tercih etmek isteyebiliyor. Şimdi ise PlayStation 5, bir kullanıcı tarafından 2K monitör kullanılarak kandırıldığı gözlemlendi. Bilindiği üzere PS5, 2K çözünürlüğü resmi olarak desteklemiyor. PlayStation 5 Kandırıldı açıklaması!

PlayStation 5 kandırıldı!

Kısa süre önce Sony’nin piyasaya sürdüğü PlayStation 5, resmi olarak 1440p çözünürlüğü desteklemiyor. Fakat bazı monitörler, çözünürlüğü indirgeyerek 4K gelen görüntüyü 2K olarak yansıtma özelliğine sahip olabiliyor. Konsol görüntüyü 4K verdiğini sanıyor ama söz konusu görüntü 2K olarak karşımıza çıkıyor. PlayStation 5’lerde resmi olarak 1440p desteğinin olmaması teknik bir hata değil. Sony, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; ‘Yeterli talep olması haline bu hizmetin verilebileceğini belirtmişti.’

2K monitör desteğinin bulunmaması kısa süre önce gündeme düşünce konu hakkında açıklama yapıldı. MSI’ın belirttiğine göre firma, konsol modu adı altında getireceği bir özellik ile bu durumu düzelteceğini ve PlayStation 5’in 2K çözünürlükte de kullanılabileceğinin altını çizmişti. Ekstra bir haber olarak PlayStation 5, bir kullanıcı tarafından 2K monitör kullanılarak yanıltıldı. Popüler sosyal medya platformu Twitter’da durumu anlatan kullanıcı, konsolu HDMI 2.0 üzerinden monitörüne bağladığı zaman konsol üzerinde 4K çözünürlük bilgisinin çıktığını fark etti.

Tüm cihazlarda olmasa da bazı 2K monitörlerde, PS5 tarafından gelen 4K sinyali kabul etmeye yarayan yerleşik bir çözünürlük indiricisi mevcut. Bu sayede, 1440p çözünürlüğü bulunmakta olan monitörlerde PS5 kullanılabiliyor. Bu özelliği sahip monitörlerin kaba listesi, bir Reddit kullanıcısı tarafından çıkarılmış durumda. Monitörlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir