Netflix Atiye Dizisi Dava Açıldı! İşte Açıklama

Netflix Atiye Dizisi Dava Açıldı! İşte Açıklama

0

Geçtiğimiz ay Sevilen dizi Atiye nedeniyle Netflix mahkemelik olmuştu. Geçtiğimiz gün ise farklı bir konudan dolayı tekrardan dava açıldı. Atiye dizisi bilindiği üzere kitabın diziye çevrilmiş hali. İşte bu kitap serisinin dışında başka bir eserden parçaların yer aldığı gerekçesiyle Buket Uzuner’den Atiye dizisine intihal davası açıldı. Netflix Atiye dizisi intihal davası hakkında yapılan açıklama:

Netflix Atiye dizisi intihal davası ile tekrar gündemde

Netflix Atiye Dizisi Dava Açıldı

Dünyanın Uyanışı” adlı eserden uyarlanan sevilen dizi Atiye için yeni bir dava gündeme bomba gibi düştü. Buket Uzuner, yapımcılığını OG Prodüksiyon’un üstlendiği, Netflix’te yayında bulunan Atiye dizisi için açtığı intihal davasının gerekçesinde, Uzuner’in:Tabiat Dörtlemesi olarak bilinen ”Su”, ”Toprak”, ”Hava” ve ”Ateş” adlı romanlarının hepsinde ana karakter olan ”Defne Kaman” ve anneannesi ”Umay Nine”nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanılmasından bahsedildi.

Konu hakkında şu açıklama yapıldı:

“Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. Atiye dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu Atiye dizisi, yazarın Su, Hava ve aynı serinin yazmakta olduğu Ateş adlı eserlerine karşı bir fikrî ihlalidir.”

Dizi ile ilgili daha öncede sorunlar yaşanmıştı, Şengül Boybaş, dizinin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında kendi eserine ve ismine yer verilmediği nedeni ile OG Prodüksiyon şirketine dava açmıştı. Bir önceki dava dilekçesinde bu intihalin devam etmesi halinde dizinin ikinci ve üçüncü sezonları için durdurma kararının alınması isteneceği aktarılmıştı.

Siz bu davalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Netflix Türkiye yapımı Atiye dizisini izlediniz mi? Alt kısımdan duygu ve düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir