NASA’dan 1 Dolarlık Ay Görevi! Anlaşma Yapıldı
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay

NASA’dan 1 Dolarlık Ay Görevi! Anlaşma Yapıldı

+ - 0

Kısa süre önce NASA bir ihale açtı ve Ay’da materyal toplama görevini özel şirketlere verdi. Ay’da bulunan tüm her şeyden yararlanmak amacıyla kurulan Kolorado merkezli şirket Lunar Outpost, yapmış olduğu 1 dolarlık teklifle ihaleyi kazanan şirketlerden biri oldu. NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi!

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi! Materyal toplayacaklar

NASA’dan 1 dolarlık Ay görevi

ABD Ulusal Havacılık Uzay Dairesi, maliyetleri minimum tutmak amacıyla materyal toplama programı için ihale başlattı. Söz konusu ihale ile birlikte toplamda üç şirket ile anlaşmaya varan NASA, ilerleyen dönemde detayları paylaşacak.

Bu yılın başlarında NASA, düşük maliyetli Ay kaynağı toplama prgramını duyurmuştu. Seçtiği üç şirketten biri olan Lunar Outpost’a eşlik edecek diğer iki şirket ise Kaliforniya merkezli Masten Space Systems ve Tokyo merkezli ispace.

Kaliforniya merkezli Masten Space Systems, 2023 yılında 15 bin dolarlık bir misyon, Tokyo merkezli ispace, 2022 ve 2023’te 5 biner dolarlık iki misyon teklif etti. Bu program kapsamında aslında şirketlere sadece Ay’dan toprak örneğinin toplanması ve NASA’ya bunu Ay’ın yüzeyinde nerede bulacağını bildirmesi için ödeme yapılacağı belirtiliyor. NASA’nın üç şirketten istediği şey ise 50 ila 500 gram arasında değişen ağırlıklarda Ay’dan toprak örnekleri getirmesi.

Konu hakkında ilerleyen günlerde yapılacak paylaşımlar merakla bekleniyor. Peki siz 1 dolarlık Ay göreviyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi bizimle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap