NASA uzay aracı Mars’ta yaşam aramak için uçtu


Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA uzay aracı Mars yüzeyinde yaşama dair ipuçları arayacak. Geçtiğimiz günlerde fırlatılan Atlas V roketi ile Mars’a yollanan Perseverance isimli robot, Kızıl Gezegen’deki kurumuş bir krater gölü içerisinde araştırmalar yapacak.

Bilim insanları Mars’da yaşama dair herhangi bir izin olup olmadığını araştıracak. Roket, 30 Temmuz’da 14.50 TSİ itibariyle yolculuğuna başladı. Perseverance Kızıl Gezegen’deki hedeflenen bölgeye ulaştıktan sonra toprak örnekleri de toplayarak araştırmalar için önemli bilgiler sağlayacak.

NASA uzay aracı Mars için yola çıktı

NASA uzay aracı Mars için yola çıktı

Kızıl Gezegen’de yaşamın olup olmadığı sorusu geçmişten günümüze kadar soruldu ve sorulmaya devam ederken hala bir cevap verilemiyor. Bu kritik sorunun cevabını araştıran NASA, yeni uzay aracını Atlas V roketi ile gönderdi. Gönderilen aracın 2021 yılının Şubat ayında hedeflenen konumuna varacağı düşünülüyor. Perseverance varış yaptıktan sonra önceden üzerinde çalışılmamış olan bir kurumuş krater gölü üzerinde çalışacak.

Çalışmalar sırasında iki yıl boyunca örnekler toplayacak olan NASA uzay aracı, Mars yolcuğunu 2031 yılında tamamlayarak Dünya’ya dönecek. Ayrıca robotun özellikleri incelendiğinde 20 kamera, 2 mikrofon, lazer, helikopter ve bilimsel ekipmanları kendisini gösteriyor.

Aynı zamanda NASA yüzeyine inen 5. NASA aracı olmayı başaracak olan Perseverance yolcuğuna dair NASA’nın YouTube kanalından canlı yayın yapılıyor. Yayına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Mars’ta yaşam var mı?


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Kötü Kötü
5
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
İlginç İlginç
3
İlginç
Aşk Aşk
2
Aşk
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Başarılı Başarılı
9
Başarılı
Lol Lol
6
Lol

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir