NASA uzay aracı Mars’ta yaşam aramak için uçtu

NASA uzay aracı Mars’ta yaşam aramak için uçtu

0

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA uzay aracı Mars yüzeyinde yaşama dair ipuçları arayacak. Geçtiğimiz günlerde fırlatılan Atlas V roketi ile Mars’a yollanan Perseverance isimli robot, Kızıl Gezegen’deki kurumuş bir krater gölü içerisinde araştırmalar yapacak.

Bilim insanları Mars’da yaşama dair herhangi bir izin olup olmadığını araştıracak. Roket, 30 Temmuz’da 14.50 TSİ itibariyle yolculuğuna başladı. Perseverance Kızıl Gezegen’deki hedeflenen bölgeye ulaştıktan sonra toprak örnekleri de toplayarak araştırmalar için önemli bilgiler sağlayacak.

NASA uzay aracı Mars için yola çıktı

NASA uzay aracı Mars için yola çıktı

Kızıl Gezegen’de yaşamın olup olmadığı sorusu geçmişten günümüze kadar soruldu ve sorulmaya devam ederken hala bir cevap verilemiyor. Bu kritik sorunun cevabını araştıran NASA, yeni uzay aracını Atlas V roketi ile gönderdi. Gönderilen aracın 2021 yılının Şubat ayında hedeflenen konumuna varacağı düşünülüyor. Perseverance varış yaptıktan sonra önceden üzerinde çalışılmamış olan bir kurumuş krater gölü üzerinde çalışacak.

Çalışmalar sırasında iki yıl boyunca örnekler toplayacak olan NASA uzay aracı, Mars yolcuğunu 2031 yılında tamamlayarak Dünya’ya dönecek. Ayrıca robotun özellikleri incelendiğinde 20 kamera, 2 mikrofon, lazer, helikopter ve bilimsel ekipmanları kendisini gösteriyor.

Aynı zamanda NASA yüzeyine inen 5. NASA aracı olmayı başaracak olan Perseverance yolcuğuna dair NASA’nın YouTube kanalından canlı yayın yapılıyor. Yayına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Mars’ta yaşam var mı?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir