Türkiye’nin İnternet Hızı Açıklandı! Koronavirüs Öncesi ve Sonrası

Türkiye’nin İnternet Hızı Açıklandı! Koronavirüs Öncesi ve Sonrası

0

Türkiye’nin internet hızı açıklandı ve dünyanın kullandığı ortalama internet hızına koronavirüs salgınının etkilerini Ookla ortaya çıkardı. Tüm dünyada internet hızı artış gösterirken Türkiye’de bu durum nasıldı?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, hem pek çok işletmenin evden çalışma yöntemine geçiş yapması, hem okulların ve üniversitelerin uzaktan eğitimle derslerine devam etmesi hem de insanların koronavirüs günlerinde daha fazla evde kalıp çevrimiçi içeriklere daha fazla yönelmesi nedeniyle küresel internet ağı üzerinde büyük bir etki yarattı.

COVID-19’un internet hızı ve bağlantı kalitesi üzerindeki etkisini yakından takip eden Ookla, Haziran 2020 Speedtest Küresel Endeksi ile koronavirüs salgınının küresel internet ağı üzerindeki etkisini gün yüzüne çıkardı.

Koronavirüs döneminde dünyadaki ortalama internet hızları (Mobil/Genişbant)

Türkiye’nin İnternet Hızı Açıklandı

Açıklanan verilere göre koronavirüs döneminde ortalama küresel genişbant internet hızı, Mart 2020’de 74,63 Mbps seviyesindeyken; Haziran 2020 itibarıyla 78,26 Mbps’e ulaşmış durumda. Ortalama küresel mobil internet hızı ise Mart 2020’de 30,47 Mbps seviyesindeyken; Haziran 2020 itibarıyla 34,67 Mbps’e ulaşmış durumda.

Rapor, 208,16 Mbps ortalama genişbant internet hızına sahip olan Singapur’un, dünyanın en hızlı internetini kullandığını gösteriyor. Singapur’u 192.09 Mbps ile Hong Kong, 171.36 Mbps ile Tayland, 164.32 Mbps ile İsviçre ve 163.54 Mbps ile Romanya izliyor. Venezuela ise 3.50 Mbps ile 174. ve son sırada yer alıyor.

Türkiye’nin ortalama internet hızı (Mobil/Genişbant)

Türkiye’nin koronavirüs dönemindeki ortalama genişbant internet hızına baktığımızda ise 24,15 Mbps olan ortalama hızın 26.30 Mbps’e yükseldiği görülüyor. Ancak bu yükselmeye rağmen Türkiye, söz konusu dönemde küresel genişbant internet hızı sıralamasında iki sıra gerileyerek 101. sırada yer alıyor. Ookla tarafından paylaşılan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir