NASA İnsanlı Uzay Görevi Başlatıldı! SpaceX Uzay Aracı

NASA İnsanlı Uzay Görevi Başlatıldı! SpaceX Uzay Aracı

0

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) SpaceX kapsülüyle üç Amerikalı ve bir Japon, toplamda dört astronotun gönderim işlemini başlattı. Söz konusu dört kişilik mürettebatın 6 ay UUİ’de kalması beklentiler arasında. NASA insanlı uzay görevi başlamış oldu.

NASA İnsanlı Uzay Görevi

Nasa İnsanlı Uzay görevi başladı

NASA’dan bir astronot ve 2 Rus kozmonotun mevcut olduğu UUİ’ye 4 kişilik mürettebatın yarın sabah saat 07.00 civarında ulaşacağı düşünülüyor. Özel bir şirket aracılığı ile NASA için sağlanan ‘ilk tam teşekküllü uçuşu‘ olma özelliği taşıyan yolculuk tahminen 27 saat sürecek.

Mürettebat, 3 NASA astronotu Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile deneyimli Japon Uzay Ajansı astronotu Soichi Noguchi’den oluşuyor.

Gerçekleştirilen bu uçuşun başarılı bir şekilde UUİ’ye ulaşması ve sonuçlanması durumunda, astronotlardan Victor Glover, uzay istasyonunda ilk kez uzun süreli görev üstlenecek Afrika kökenli ABD vatandaşı olacak.

Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili bir haber daha paylaşmıştık ve bu astronotlu uzay görevinin gerçekleştirilemeyip ertelendiğini duyurmuştur. Konu ile ilgili detaylar ise şu şekildeydi. Dört astronotun bulunduğu bu görevin başlatılması için her şey hazırken birden hava kötüleşti ve görev iptal edilmek zorunda kalmıştı.

Konu hakkında yapılan açıklamada olumsuz hava koşulları nedeniyle insanlı uzay görevinin ertelendiği belirtilmişti. Bu açıklamadan yaklaşık 24 saat sonra tekrar bir deneme yapıldı ve herhangi bir sorun görülmediğinden görev başlatıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir