Mercedes 1 Milyon Otomobili Geri Çağırdı
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Mercedes 1 Milyon Otomobili Geri Çağırdı

0

Sayılı otomobil kuruluşlarından biri olan Mercedes, 1 milyon otomobili geri çağırdı. Geri çağırılmasının nedeni olarak acil durumlarda kullanılan bir sistemde yer alan hata. eCall olarak adlandırılan sistem sayesinde acil durumda olan otomobil sürücülerine hızlı destek mevcut.

Söz konusu sistem sayesinde kaza yapan aracın konumunun belirlendiği ve acil durum ekiplerinin gönderildiği belirtildi. Fakat, anlaşılan bu özellik yanlış çalışıyor ve acil durum söz konusuyken konum farklı yollanıyor. Buradan da anlayacağınız üzere kaza yerine acil durum ekiplerinin ulaşamaması anlamına geliyor.

Mercedes 1 milyon otomobili geri çağırdı

Mercedes 1 Milyon Otomobili

Mercedes-Benz, ABD’de bulunan 1 milyon 290 bin civarında modeli teknik bir hata nedeniyle geri çağırdı. Yanlış konumun iletilmesine sebep olan hata 2016 ile 2021 yılları arasında üretilen modellerde. Modellerin isimleri ise şu şekilde;

– CLA, GLA, GLE, GLS, SLC, A, GT, C, E, S, CLS, SL, B, GLB, GLC, G

Otomobil devi, hatadan dolayı maddi veya manevi bir kaybın olmadığını açıkladı. Durumun düzelmesi adına yazılım güncellemesini bayilerde veya aracın bulunduğu yerde yapılacağı söylendi. Bunun yanında aracın veri bağlantısının bulunması ile güncellemenin kolayca yapılacağı bilgisi mevcut. Mercedes, geri çağırma işleminin de 6 Nisan itibariyle başlayacağını duyurdu.

Yazılım hatasının teknik sebebinin ne olduğu bilgisi mevcut. İletişim modülüne ait güç kaynağının bir çarpışmadan kaynaklan pasif hale geçişi, olası kaza durumunda yanlış konum belirlenmesine yol açabileceği söylenmekte. Ancak otomatik ve manuel acil durum arama işlevinin diğer işlevleri için sorun yaşanmadığı belirtiliyor.

Peki yaşanan bu durum ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap