1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Mars Üzerinde Su Bulundu! Şimdi Hayat Aranıyor

Mars Üzerinde Su Bulundu! Şimdi Hayat Aranıyor


Avrupa Uzay Ajansı ve Rus Uzay Ajansı Rosmocosmos’un ortak yürüttüğü ExoMars Projesi Mars üzerinde hayat arıyor.

Proje kapsamında geliştirilen uzay aracı ‘Bruno‘ kırmızı gezegende canlı yaşam formları bulmak üzere tasarlanan ilk araç. 2021 yılında Mars’a varması planlanan araç yüzeyin 2 metre altından sondajla numune alma ve seyyar laboratuvarında bu numuneleri test etme özelliğine sahip.

Proje mühendislerinden Paul Meacham, Bruno‘nun tepesindeki iki kamera yardımıyla insanın görüş kabiliyetine oldukça yakın 3 boyutlu bir görüşe sahip olduğunu kaydediyor: “Böylece karşısına çıkan kaya, yokuş gibi engelleri analiz ederek üzerinden geçip geçemeyeceğine karar veriyor.”

Mars, Uzay Aracı Kurumuş Bir Göle İnecek

Mars, Uzay Aracı Kurumuş Bir Göle İnecek

Uzun süren tartışmaların ardından proje ekibi ikinci ExoMars misyonu için iniş sahasını belirledi. Bruno uzay aracı Mars Ekvatoru yakınlarındaki Oxia Planum adı verilen kurumuş bir göle inecek.

Proje araştırmacılarından Hakan Svedhem seçilen bölgenin özelliklerini şu şekilde açıklıyor:

Oxia Planum incelenecek en ilginç yerlerden biri. Sondaj aletleri yüzeyden ve yüzey altından numune alıp analiz edebilir. Üstelik burası iniş için oldukça güvenli bir bölge. Alçakta olduğu için uzay aracı inişten önce oldukça geniş bir atmosfer tabakasından geçerek yavaşlayacak. Böylece olası bir kazada tepki vermek için yeterli zamana sahip olacak.”

Dünyamız dışında bir gezegen içerisinde yaşayan canlıların olduğu düşünülse de henüz kanıtlanabilmiş değil. Bu proje ile Mars’da su dan sonra hayat aranmaya başlanmış oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Mars’ta bence hayat var ve kısa zaman sonra bu açığa çıkacak

  2. Yusuf Bağ

    Acaba tadı nasıl? :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir