1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Az Uyku İle Zinde Kalmak Mümkün mü? Dinç Olmak

Az Uyku İle Zinde Kalmak Mümkün mü? Dinç Olmak


Az uyku durumuna alışkın olanlar kendilerini yorgun yada uykulu hissetmiyor. Sabah erken kalkıp günlük işlerine başlıyorlar. Bir çok ünlü isimde bu yöntemi uygulayanlar arasında.

Kısa süreli uyku ile insanlar nasıl bu kadar dinç olabiliyor? Hele ki bazı kişiler dinlenmiş bir halde uyana bilmek için günün yarısını uyuyarak geçiriyorken. Az uyku ile zinde kalmak gerçekten mümkün mü?

Az Uyku ile Dinç Kalmak

Az Uyku ile Dinç Kalmak

6 saat uyuyarak dinç hissetmek size pek de mantıklı gelmemiş olabilir. Bu durumu hafife alıyorsanız yanılıyorsunuz. Uyku fizyolojisinde uyku borcu diye bir kavram vardır. Rutin uyku düzeninizden az uyuduğunuz günlerde beyninize uyku borçlanırsınız. Bu biriktiğinde sizi yorgun hale getirir ve sonraki günlerde daha fazla uyumanıza neden olur.

Bu yüzden her gün 8 saat uyuyan biriyseniz bir gün 6 saat uyumak sizi yıpratmaz. Ancak bu düzenli olarak yaptığınızda bir süre sonra güne yorgun başlarsınız.

Aynı Saatte Kalkmak

Az ve etkili uyku için uygulanabilecek kestirme yöntemler var mı? Uyku uzmanı Neil Stanley bunun en iyi yolunun sabah aynı saatte kalkmak olduğunu söylüyor. Vücut o saate alıştığı zaman o an gelinceye kadar verimli bir uyku uyumaya çalışıyor.

“Araştırmalar vücudun uyanmadan bir buçuk saat önce uyanmaya hazırlandığını gösteriyor. Vücut düzen ister; yani uyku saatlerinizi sürekli değiştirirseniz vücudunuzun ne zaman uyanması gerektiğine dair bir fikri olmayacaktır.”

“Toplumda az uyumanın iyi olduğuna dair bir yargı var. Bize hep Margaret Thatcher ya da çok erken kalkan CEO’lar örnek gösterilir. Oysa uyku ihtiyacınız da boyunuz gibi genetik olarak önceden belirlenmiştir. Bazılarına birkaç saatlik uyku yeterken bazıları da iyi hissetmek için 11-12 saate ihtiyaç duyar.”

Stanley, uyku sorunu olan birçok insanın aslında böyle bir sorunu olmadığını, fakat belli bir süre uyuma beklentileri olduğunu ifade ediyor. “Eğer ne tür bir uyku düzenimiz olduğunu tespit edebilirsek yaşam kalitemizde büyük bir fark yaratacaktır.”

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. yeni-hesap_avatar
    1 sene önce

    Bende bu yöntemi denemek istiyorum, gün bana yetmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir