iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler

iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler

0

Dev teknoloji şirketi Apple tarafından nihayet iPhone işletim sisteminin yeni sürümü iOS 16 tanıtıldı. Söz konusu yeni işletim sistemi, kullanıcıların acil durumlarda hayatını kurtarabilen özelliklere sahip. İşte sürümle birlikte gelen yeni özellikler;

iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler

iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler
iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler

Her yıl teknoloji şirketi Apple, Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliğini düzenlemekte. 2022 yılı için de düzenlediği bu etkinliği dün başlattı. 10 Haziran’a kadar sürecek etkinliğin ilk günü, her zaman olduğu gibi Apple’ın duyuruları ile başladı. Ayrıca bu duyurulardan birisi merakla beklenen iPhone işletim sistemi iOS’un yeni sürümü iOS 16 oldu.

iPhone modeller için yayınlanan yeni sürüm, kullanıcılar için birçok faydalı yeni özellik ile gelmekte. İşletim sisteminin en üstünde durulan özellikleri arasında kilit ekranında yapılan düzenlemeler ve acil durum butonu gibi özellikleri yer aldı. Ayrıca aşağıda yer alan diğer yeni özellikler geldi.

iOS 16 İle Gelen Özellikler

iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler
iPhone’ların kilit ekranı değişti

iPhone ekranlarında artık iOS 16 ile birlikte kilit ekranı tam anlamıyla değişiyor. İlk olarak kullanıcıların duvar kağıtlarında derinlik modu olacak. Eğer kullanıcının duvar kağıdında bir yüz veya kişi varsa, saat gibi yazıların önünde kalacak. Ayrıca kilit ekranlarına artık widget eklenebilmekte. Bu widget’lar arasında takvim uygulaması, hava durumu ve yapılacaklar listesi gibi kısa yollar yer almakta. Ayrıca yalnızca tek bir kilit ekranı şeması değil, birden fazla kilit ekranı oluşturulup arasında değişim yapabilme imkanı mevcut. Hatta duvar kağıdı seçimine yardımcı olan bir yapay zeka sistemi de var.

iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler
Mesajlar uygulaması değişti

Mesajlar uygulamasında kullanıcılar artık gönderilen mesajları düzenleyebilecekler. SharePlay adlı yeni özellik sayesinde kullanıcılar arkadaşları ile birlikte uzaktan dizi izleyebilmekte, müzik dinleyebilmekte ve daha birçok şey yapabilmekteler. Ayrıca mesajlar uygulamasında kullanılan Dikte özelliği, cümlelere otomatik olarak noktalama işaretleri ekleyecek. Dikte yapmaya başlanıldığı zaman artık klavye açık kalıyor ve istediğiniz zaman yazmaya geri dönebiliyorsunuz.

iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler
Apple’ın Harita uygulaması yeniden tasarlandı

Yeni ‘Birden Fazla Durak’ rota sistemiyle belirlenen rota üzerinde 15’e kadar durak ayarlayanabilmekte ve bu rotalar ‘Yakın Zamanda Çizilen Rotalar’ sekmesine gitmekte. Ayrıca istediğiniz zaman bu rotaları tekrardan kullanabiliyorsunuz. Bu çok duraklı rotaları kullanıcılar Mac’leri üzerinden düzenleyip iPhone’larına gönderebiliyorlar ve Siri’yi kullanarak Apple CarPlay’deyken rotalarına yeni duraklar ekleyebiliyorlar.

iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler
Güvenliğe artık daha fazla önem veriliyor

Apple’ın yeni Acil Durum butonu ile birlikte kullanıcılar tüm hesaplara erişimi kesebilmekteler. Bu durum kullanıcıların istemedikleri kişilerle konumlarının paylaşılmasını ve onların hesaplarına erişmesini engellemekte. Ayrıca bu butona basıldığında diğer tüm cihazlarda açık olan iCloud hesapları kapatılıyor ve istenmeyen kişilerden Mesajlar uygulamasından mesaj alınmıyor.

iOS 16 Tanıtıldı! İşte Yeni Özellikler
Fitness uygulaması artık tüm iPhone’larda yer almakta

Bildiğiniz üzere önceden Fitness uygulaması yalnızca Apple Watch’lara ait WatchOS’te yer almaktaydı. iOS 16 ile birlikte Fitness uygulaması artık tüm iPhone’larda yer alacak. Hatta kullanıcıların Apple Watch’ları olmasa bile. Ayrıca kullanıcılar uygulamadan adımlarını ve egzersizlerini takip edebilecekler.

Peki siz bu yeni güncelleme hakkında düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir