iOS 14 Pano Özelliği! ilk Kaybını Yaşadı


iOS 14 pano özelliği ile kopyalanan verileri göstermesi çoğu kullanıcının şimdiden beğenisini kazandı. Kısa süre önce TikTok‘un yazılan çoğu şeyi arka planda kopyaladığını gösteren bir video sosyal medyada fazlasıyla ilgi görmüştü. Ancak bu kez ABD’li bir kişi iOS 14 pano özelliğinin oluşturduğu durum hakkında büyük bir sosyal ağa dava açtı.

iOS 14 pano özelliği ilk kurbanını verdi!

iOS 14 pano özelliği ilk kaybını yaşadı!

ABD’de yaşayan bir kişi, kendi izni ve bilgisi olmadan arka planda panoya kopyalanan verilere eriştiğini gördüğü LinkedIn’e dava açtı. Günler önce TikTok ile başlayan, ardından Reddit ve LinkedIn gibi popüler uygulamalarla da ortaya çıkan olayın ilk ciddi kurbanı da LinkedIn oldu.

iOS 14 pano özelliği hakkında verilere izinsiz ulaşan firmaların oluşan sorunu çözmek için yaptığı açıklamalar bir yana, Apple’ın geliştirdiği bu özelliğin kişisel verilerin hangi kaynaklara gittiğini göstermesi gizlilik ihlaline yeni bir boyut kazandırdı.

iPhone ve iPad cihazlarındaki LinkedIn uygulamasının izinsiz ve habersiz veri kopyaladığını görüldü. Ardından direkt San Francisco Federal Mahkemesi’ne başvuruldu. Konu hakkında konuşan LinkedIn Başkan Yardımcısı Erran Berger, sorunun yazılımsal bir hatadan kaynaklandığını söyledi. Panoya kopyalanan öğelerin herhangi bir şekilde depolanmadığını da sözlerine ekledi.

Konu hakkında Adam Bauer, Microsoft ve federal mahkeme tarafınca henüz yeni bir bilgi bulunmuyor. Apple’ın yeni özelliği iOS 14’ün nihai sürümü yayınlandıktan sonra oldukça şirketi sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Kötü Kötü
9
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
İlginç İlginç
1
İlginç
Aşk Aşk
6
Aşk
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Başarılı Başarılı
3
Başarılı
Lol Lol
4
Lol

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir