iOS 14 Pano Özelliği! ilk Kaybını Yaşadı

iOS 14 Pano Özelliği! ilk Kaybını Yaşadı

0

iOS 14 pano özelliği ile kopyalanan verileri göstermesi çoğu kullanıcının şimdiden beğenisini kazandı. Kısa süre önce TikTok‘un yazılan çoğu şeyi arka planda kopyaladığını gösteren bir video sosyal medyada fazlasıyla ilgi görmüştü. Ancak bu kez ABD’li bir kişi iOS 14 pano özelliğinin oluşturduğu durum hakkında büyük bir sosyal ağa dava açtı.

iOS 14 pano özelliği ilk kurbanını verdi!

iOS 14 pano özelliği ilk kaybını yaşadı!

ABD’de yaşayan bir kişi, kendi izni ve bilgisi olmadan arka planda panoya kopyalanan verilere eriştiğini gördüğü LinkedIn’e dava açtı. Günler önce TikTok ile başlayan, ardından Reddit ve LinkedIn gibi popüler uygulamalarla da ortaya çıkan olayın ilk ciddi kurbanı da LinkedIn oldu.

iOS 14 pano özelliği hakkında verilere izinsiz ulaşan firmaların oluşan sorunu çözmek için yaptığı açıklamalar bir yana, Apple’ın geliştirdiği bu özelliğin kişisel verilerin hangi kaynaklara gittiğini göstermesi gizlilik ihlaline yeni bir boyut kazandırdı.

iPhone ve iPad cihazlarındaki LinkedIn uygulamasının izinsiz ve habersiz veri kopyaladığını görüldü. Ardından direkt San Francisco Federal Mahkemesi’ne başvuruldu. Konu hakkında konuşan LinkedIn Başkan Yardımcısı Erran Berger, sorunun yazılımsal bir hatadan kaynaklandığını söyledi. Panoya kopyalanan öğelerin herhangi bir şekilde depolanmadığını da sözlerine ekledi.

Konu hakkında Adam Bauer, Microsoft ve federal mahkeme tarafınca henüz yeni bir bilgi bulunmuyor. Apple’ın yeni özelliği iOS 14’ün nihai sürümü yayınlandıktan sonra oldukça şirketi sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir