Instagram ve WhatsApp Erişimine Engel
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Instagram ve WhatsApp Erişimine Engel

0

İran’da geçtiğimiz hafta başlayan protestolar halen daha devam etmekte. Mehsa Emini isimli 22 yaşında bir kadının işkenceden dolayı hayatını kaybetmesi ortalığı karıştırdı. Aradan günler geçmesine rağmen olaylar devam etmekte. Hükümet halkı sakinleştirmek için sansür uygulamakta. Instagram ve WhatsApp Erişimine Engel getirildi.

Instagram ve WhatsApp Erişimine Engel!

Instagram ve WhatsApp Erişimine Engel

Geçtiğimiz günlerde ahlak polisleri tarafından Mehsa Emini isimli bir kadın göz altına alındı. Bunun nedeni ise baş örtüsü kuralına uymamasıydı. 22 yaşındaki genç kadın, tutuklu olduğu süre içerisinde kötü muamele gördü ve hayatını kaybetti. Emini’nin hayatını kaybetmesinin ardından ülkenin pek çok yerinde protestolar patlak verdi.

Başkent Tahran’da başlayan protestolar tüm ülkeye yayılırken, durumun önüne geçmek isteyen hükümet sosyal medya uygulamalarına erişim engeli getirdi. Sıradaki hedefi Instagram ve WhatsApp olan İran yönetimi, daha önce de Twitter, YouTube ve TikTok uygulamalarını yasaklamıştı.

Reuters’in haberine göre ülkenin birçok eyaletinde internet kesintileri yaşanmakta. Tahran da dahil olmak üzere protestoların olduğu eyaletlerde sosyal medya mecraları yasaklanmaya devam etmekte. Bilinenlere göre yasaklara rağmen halkın bir bölümü, halen VPN kullanma durumu mevcut.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda da yaşanan ayaklanmaları bastırma amacı ile internet kesintileri ve sansürler uygulanmıştı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca daha önce hiç sansüre maruz kaldınız mı? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap