Instagram Güvenlik Açığı İddiası! İşte Detaylar

Instagram Güvenlik Açığı İddiası! İşte Detaylar

0

Kısa süre önce paylaşılan bilgilere göre Instagram güvenlik açığı nedeni ile Android kullanıcıları tehlikede. Konu ile ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Instagram Android uygulamasına yönelik yapılan saldırıların başında olan hackerlar kullanıcıları zor duruma sokacak kadar önemli verilere ulaşabiliyor. Peki bu durum çözülebilecek mi?

Instagram güvenlik açığı ile gündemde

Instagram güvenlik açığı ile gündemde

Instagram yeni getirdiği özellikler ile adından söz ettirirken bunun yanında güvenlik açığı ile de tehlike saçıyor. CheckPoint araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre hackerlar, sadece Android kullanıcıları için hazırlanan görüntülerle akıllı telefonlarının hakimiyetini ellerine geçirebiliyorlar.

Facebook Şubat 2020’de yayınlanan Instagram güncellemesi ile söz konusu olan sorunun neredeyse tamamen çözüldüğünü ve önceki Instagram sürümlerinin oluşmuş olan açıktan etkilendiğini açıkladı. Mevcut durumda hackerlar, kurbanlarının telefonunda Instagram üzerinden neler yaptığını inceleyip verilerini kolayca elde edebiliyor.

Güvenlik açığı nedeniyle, kamera, mikrofon, rehber, fotoğraf galerisi ve GPS’e kolayca erişmesine izin veren uzak kodun yürütülmesine yol açarak bellek üzerinde ciddi hasarlar yaratılabileceği konuşuluyor. Böylece bu erişimi sağlayan hackerlar arızalanan akıllı telefonları farklı amaçlar için kullanabiliyor.

6 ay önce Facebook mühendislerinin oluşan bu açığı fark ettiği ve Şubat güncellemesiyle mevcut sorunu büyük oranda düzelttiği söyleniyor. Maalesef oluşmuş olan bu açığın tam anlamıyla kapanmadığı ve halen daha kullanıcılara sorun yaratabileceği olağan bir durum olarak görülüyor. Facebook iddialara karşı bu açığının tüm Android kullanıcılarını kapsamadığını, hatta bu güncelleme öncesi sürümü kullanan kullanıcıların bile neredeyse etkilenmediğini belirtiyor.

Facebook ise Instagram güncellemesi sayesinde bu tür tehditlerden kullanıcılarını koruyabileceğini düşünüyor.  Şirket, kullanıcıları bu güvenlik açıklarından etkilenmemek için ise uygulamayı sürekli güncel tutmaları gerektiği konusunda uyardı.

Siz Instagram güvenlik açığı hakkında neler düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir