Google Zararlı Uygulamalar Play Store’dan Kaldırdı!

Google Zararlı Uygulamalar Play Store’dan Kaldırdı!

0
Google Zararlı Uygulamalar Play Store’dan Kaldırdı!

Google zararlı uygulamalar, Android uygulama mağazası Play Store’da yer alan birçok uygulamayı kaldırdı. Google’ın kaldırdığı uygulamaların büyük çoğunluğu güzellik uygulamaları ya da filtre paketleriydi.

ABD merkezli teknoloji devi Google, kullanıcıların cihazlarına aşırı yükleme yapan uygulamalarla ilgili gelen birçok şikâyet sonrasında uygulama mağazası olan Google Play Store’dan birçok Android uygulamasını kaldırdı.

En az 38 Android uygulaması, tehdit olarak belirlendi. Bu uygulamalar, kullanıcılarına bağlamdan kopuk tanıtımlar gösterirken tarayıcı yönlendirmelerinde de araya giriyordu. Bu uygulamaların aynı gruptan doğrulusunda geliştirildiği belirleme edildi. Grup, Google’ın koyduğu emniyet protokollerini aşabilmek amacıyla kaynak kodunun amacıyladeki zararlı reklam yazılımları fonksiyonunu engel olarak resmi Play Store servislerine erişmeyi başardı.

Güzellik uygulamaları

Söz hususu bu uygulamalar, bir emniyet şirketi olan White Ops doğrulusunda belirleme edildi. Şirket, uygulamaların kaldırılması amacıyla Google’a bulgularını gönderdi. Söz hususu bu uygulamaların çoğunluğu, güzellikle alakalı uygulamalar ya da filtre paketleriydi. Bu uygulamalar bir kere indirilip yüklendikten sonra kullanıcılarını reklam bombardımanına tutuyor, detaylı sitelere yönlendirmek amacıyla tarayıcıyı açmayı deniyor ve programın ikonunu gizleyerek programın kaldırılmasını önlüyordu.

Bu uygulamaların birçoğu, daha evvelce var olan servislerin değiştirilmiş ya da düzeltilmiş haliydi. Bu uygulamalar Google Play Store doğrulusunda ilk olarak kabul edilse de mağazadaki hayatları yalnızca birkaç hafta sürdü ve Google doğrulusunda kaldırıldı. Fakat mağaza hayatları kısa olsa da White Ops, 17 programın toplamda yarım milyondan çok kez indirildiğini açıkladı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir