GM Elektrikli Araç Piyasası İçin Kolları Sıvadı

GM Elektrikli Araç Piyasası İçin Kolları Sıvadı

0

GM, Hummer, Cadillac, Chevrolet gibi modelleri ile fazlasıyla bilinen bir otomobil firması konumunda. Dev firma 2025 yılına kadar elektrikli otomobil pazarında yerini güçlü bir şekilde almak istiyor. Şirket, önümüzdeki 5 yıl içinde 30 elektrikli araç modeli satışa sunacak. GM elektrikli araç piyasası için kolları sıvadı.

Amerika’da en büyük otomobil üreticilerinden biri konumunda olan GM, ülkemizde fazla bir popülerliği bulunmuyor. GM, elektrikli otomobil pazarına çok sayıda alternatifle katılmak istiyor.

Elektrikli araçlar üzerinde daha fazla yoğunlaşan ve önümüzdeki süreç içerisindeki stratejisini olarak bunu seçen General Motor, kısa süre önce elektrikli motor ve otonom sürüş üzerindeki yatırımlarını 2025’in sonuna kadar 20 milyar dolardan 27 milyar dolara çıkardığını açıklamıştı. Şirket; GMC, Hummer EV, Cadillac Lyriq ve Chevrolet gibi pikaplarının yanı sıra Chevy gibi kompakt crossover modelleri için elektrikli model alternatifleri üzerinde çalışma yürütüyor. 

Dev şirket, söz konusu yatırımı sayesinde 2025’e kadar 30 farklı elektrikli araç piyasaya sürme hedefi belirlemiş durumda. Otomobillerin “tüm fiyat aralıklarını” karşılayacağını ve bu modellerin üçte ikisinden fazlasının Kuzey Amerika’da satışa sunulacağını şirket duyurdu. Şimdiki elektrikli otomobillere göre daha fazla özelliğe sahip olması gerektiğini düşünen şirketin otomobillerinde daha önce iddia edilen 400 mil (643 kilometre) menzil yerine 450 mil (724 kilometre) menzile ulaşmayı hedefliyor. 

GM Elektrikli Araç Piyasası için bataryalar

GM, bu yatırımları yapıp özellikleri geliştirirken mevcut maliyetleri de düşürmeye çalışıyor. Şirket, elektrikli otomobillerde en pahalı teknoloji olan bataryalar için de çözüm üretmeyi düşünüyor. Mevcut batarya maliyetlerinin yarısına üretilebilen ikinci nesil Ultium batarya prototipleri üzerinde çalışan şirket, bu bataryaları daha uzun süreli yatırımlar için değerlendiriyor. Zira bu bataryaların 2025’e kadar hazır olmayacağı öngörülüyor.

Söz konusu şirketin 5 yıllık elektrikli otomobil planlaması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir