Fiat Doblo Artık Türkiye’de Üretilmeyecek!

Fiat Doblo Artık Türkiye’de Üretilmeyecek!

0

1968 yılında Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç tarafından kurulan otomobil fabrikası TOFAŞ yeni bir duyuru yaptı. Söz konusu duyuru özellikle Doblo model otomobil severleri ilgilendirmekte. Gelen duyuru sonrasında Fiat Doblo artık Türkiye’de üretilmeyecek. İşte konuyla ilgili detaylar;

Fiat Doblo Artık Türkiye’de Üretilmeyecek!

Fiat Doblo Artık Türkiye’de Üretilmeyecek!
Fiat Doblo artık Türkiye’de üretilmeyecek

TOFAŞ, 23 yıldır Bursa’daki fabrikalarında ürettiği Fiat Doblo modeli ile ilgili bir duyuru bulundu. Söz konusu duyuruda artık yolun sonuna geldiğini açıkladı. KAP açıklamasında da aracın 2022 sonuna kadar olan üretim anlaşmasının Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yılı sonuna kadar uzatıldığı bildirildi.

Kısacası Avrupa ile bağlar artık kopartılmakta. Çünkü PSA alt yapısıyla İspanya’da üretilecek olan 5. nesil elektrikli Doblo, ilk olarak AB ülkelerine satılacak. Türkiye’de yaklaşık olarak 1.5 yıl daha üretimi devam edecek model ise 4. nesil. Ayrıca elektrikli Doblo da ülkemize gelecek. Ancak bu konunun netleşmesi için tahmini olarak 2024 yılını beklememiz gerekmekte.

Ancak konuyla ilgili olarak önemli bir iddia mevcut. TOFAŞ’ın Bursa’daki tesislerinin yıllık araç üretim kapasitesi 450 bin civarında. Bu kapasitenin genel olarak yarısının binek, yarısının da ticari sınıf araçlar olduğu söylenebilmekte. 2021 yılında bu tesislerin yüzde 50 kapasiteyle üretim yaptığı bilinmekte. 2023 yılı sonrası Doblo üretimi durunca bu oran neredeyse 4’te 1’e kadar düşecek. Doğal olarak TOFAŞ’ın burada farklı bir ticari sınıf araç üretimine başlayacağı söylenmekte.

Peki siz bu konu hakkında düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir