iPhone Cihazlarda Type-C Artık Zorunlu Olacak!

iPhone Cihazlarda Type-C Artık Zorunlu Olacak!

0

Avrupa Birliği yeni bir düzenlemeyi onayladı. Söz konusu düzenleme telefonlar dahil tüm elektronik cihazlarda USB Type-C girişini zorunlu kılması ile ilgili. Yeni düzenleme Apple cihazları da doğal olarak ilgilendiriyor ve iPhone cihazlarda Type-C artık zorunlu olacak. İşte konuyla ilgili detaylar;

iPhone Cihazlarda Type-C Artık Zorunlu Olacak!

iPhone Cihazlarda Type-C Artık Zorunlu

Avrupa Birliği’nde uzun süredir teknolojik cihazların tek tip girişe sahip olması ile ilgili bir tartışma konusu mevcut. Söz konusu konuyla ilgili olarak dün sona gelinmekte. Avrupa Birliği yetkilileri, AB içinde satılacak tüm akıllı telefonlarda USB-C girişinin zorunlu olmasını sağlayacak yeni düzenleme için anlaşmaya vardı. Ayrıca bu düzenleme akıllı telefonlara ek olarak tabletler, dijital kameralar, hoparlörler, taşınabilen oyun konsolları ve e-okuyucular gibi tüm elektronik cihazları kapsamakta. Duyuru, Avrupa Parlamentosu İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komitesi tarafından dün yayınlandı.

Söz konusu yeni düzenleme Avrupa Birliği yetkilileri tarafından onaylanmakta. Ancak şimdilik Avrupa Birliği Parlamentosu ve Konseyi tarafından resmi olarak onaylanmış değil. Bu onayların da gelmesiyle birlikte Avrupa Parlamentosu, 2024’ün sonbahar döneminden itibaren tüm elektronik cihazların USB Type-C girişine sahip olmasının zorunlu olacağı bilgisini paylaştı.

Doğal olarak AB’nin yeni düzenlemesinin en çok etkileyeceği şirket Apple. Bildiğiniz üzere Apple, iPhone cihazlarında sadece Lightning girişine yer veriyordu fakat artık bunu yapamayacak. Yine de Apple’ın bu konuda bir çözümü olabilir. Çünkü AB, düzenlemeyi sadece kablolu şarj gerektiren cihazlar için geçerli kılmakta. Kısacası yalnızca kablosuz şarj desteğine sahip cihazlarda USB-C girişinin bulunması zorunlu olmayacak. Bu durum da Apple’ın tam olarak kablosuz şarj teknolojisini benimsemesi için bir fırsat.

Peki siz bu konu hakkında düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir