Cumhurbaşkanı’ndan 5G ve Fiber Açıklaması Geldi!

Cumhurbaşkanı’ndan 5G ve Fiber Açıklaması Geldi!

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, internet altyapısı ve 5G teknolojisi ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı’ndan 5G ve Fiber Açıklaması Geldi!

Cumhurbaşkanı’ndan 5G ve Fiber Açıklaması Geldi!

Cumhurbaşkanı'ndan 5G ve Fiber Açıklaması Geldi!

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK), yerli 5G teknolojileri için çalışmalarına son hızla devam etmekte. Geçtiğimiz günlerde grup toplantısı yapılmakta. Yapılan grup toplantısında  Cumhurbaşkanı Erdoğan, internet altyapısı ve 5G ile ilgili açıklamalar yaptı. Söz konusu olan grup toplantısında yapılan açıklamada, e-Spor, fiber internet ve 5G altyapısı gibi birçok konular ele alınmakta.

Grup toplantısında Erdoğan, gençlerin ilgisini yakından takip ettiklerini belirtti. Ayrıca, ”Son 19 yılda diğer pek çok alanda olduğu gibi internet altyapısında da ciddi yatırımlar yaptık. e-Spor’un kurumsallaşması için gereken adımları atıyoruz.” dedi. Ek olarak fiber hat uzunluğuna değinen Erdoğan, “Ülkemizdeki fiber hat uzunluğunu 81 bin kilometreden 460 bin kilometreye çıkardık.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüz gerekliliklerini yerine getirerek dijital hizmetlerde çağ atlatacak 5G teknolojisinin Türkiye’ye en kısa sürede olacağını ekledi.

Ayrıca 5G teknolojisi üretebilen ülkeler arasında Türkiye yer almakta. Yerli 5G çalışması BTK, HTK ve TÜBİTAK gibi kuruluşların işbirliği ile yürütülmekte. Söz konusu olan yerli 5G çalışmasının bazı bölgelerde testi yapılmaya başlanmakta.

Söz konusu olan çalışmalar sonucunda GTENT, 5G teknolojisine erken uyum sağlamak isteyen ülkelerde faaliyetlerine başlamakta. Ayrıca GTENT, 2023 yılında ülkemizdeki 5G dönüşümü konusunda da büyük rol oynamakta.

Peki siz söz konusu açıklamalar hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir