Çin Roketi Kontrolden Çıktı! Türkiye’de Tehlike İçinde

Çin Roketi Kontrolden Çıktı! Türkiye’de Tehlike İçinde

0

Geçtiğimiz günlerde Çin’e ait olan ve kontrolden çıktığı söylenen Long March 5B isimli roket, bir kaç gün sonra Dünya’ya düşmesi beklenmekte. Söz konusu roketin düşeceği konum net olarak bilinmezken, Türkiye riskli bölgede bulunmakta. Çin Roketi Kontrolden Çıktı!

 Long March 5B isimli roket, Çin tarafından geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde fırlatıldı. Ayrıca bu roket şu anda tüm dünyanın gündeminde bulunmakta. Kontrolden çıktıktan sonra Dünya çevresinde dolaşan roket, 8-10 Mayıs tarihleri içerisinde atmosfere girme durumu var. Bunun yanında ardından yeryüzüne çakılması beklenmekte.

Dün ilk kez görüntülenen roket parçasının tam olarak nereye düşeceği henüz bilinmiyor. Ancak yapılan incelemeler, Türkiye’nin birçok kentinin de risk bölgesinde yer aldığını gösteriyor. Bir başka deyişle roketin parçalarının ülkemize düşme ihtimali bulunmakta.

Çin Roketi Kontrolden Çıktı!

Çin Roketi Kontrolden Çıktı!

Dünyamızın çevresinde 27 bin 600 km/sa hızla 20 ton ağırlığındaki cismin kontrolsüz dolaşması endişe verici. Fakat Çinli uzmanlar ise bu konuda korkutucu bir durumun olmadığını iddia etmekteler. Çinli yetkililere göre Long March 5B, atmosfere girip yanmaya başladıktan sonra parçalara ayrılacak ve kimse bir zarar görmeyecek.

Yasalara göre uzay çöpünün sahibi olan ülke zararlardan sorumlu tutulmakta. Bununla birlikte her yıl yaklaşık 150 ton uzay donanımının yeniden atmosfere girdiğini fakat şu ana kadar can kaybı olmadığını belirtmek gerek.

Peki siz bu konuda ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir