Çin Aşısı CoronaVac Etkinlik Oranı Açıklandı
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Çin Aşısı CoronaVac Etkinlik Oranı Açıklandı

0

Sinovac’ın COVID-19’a karşı geliştirdiği CoronaVac aşısı ile ilgili yeni açıklamalar yaptılar. Açıklamaya göre aşı, hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili oldu. Enfeksiyonu önlemede ise maalesef yüksek bir yüzdesi bulunmuyor. Ayrıca CoronaVac’ın güvenilirliğine dair ülkemizde yapılan araştırmanın nasıl sonuçlandığı paylaştılar. Çin aşısı CoronaVac etkinlik oranları.

Çin Aşısı CoronaVac, ölümleri yüzde 100 oranında önleyebiliyor

Çin Aşısı CoronaVac

Ülkemizin de almış milyonlarca almış olduğu koronavirüs aşısı olan CoronaVac’ın güncel etkinlik oranları resmi olarak paylaşıldı. Bunun yanında verilere göre, satın alınan CoronaVac, hastaneye yatma ve ölümleri yüzde 100 oranında önleyebiliyor. Brezilya ve Endonezya gibi ülkelerde ki veriler bunları gösteriyorlar.

Ayrıca, 12 bin 396 bin kişinin katıldığı denemelerde, aşının enfeksiyonu önlemedeki başarısının yüzde 50,65 olduğu belirlendi. CoronaVac aşısının tıbbi tedavi gerektiren vakaları önlemedeki etkisi ise yüzde 83,7.

Çinli aşı üreticisi firmanın geliştirdiği koronavirüs aşısının etki gösterme şekli ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Türkiye’de belirli yaş aralığında yapılan çalışmada oran yüzde 90lardayken, Brezilya’da yüzde 50kerde kalmış durumda. Bu farklılık göz önünde bulundurularak verileri incelemek gerekmekte.

Sinovav, aşı denemelerinde salgının seyri, yaş aralığı gibi değişkenler nedeniyle oranların karşılaştırılamayacağını açıklandı. Fakat ortaya çıkan radikal fark kamuoyunda soru işaretlerine neden olmuştu.

1800 kişiden sadece yüzde 1,5’i

Ayrıca yanında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, aşının güvenilirliği araştırması yayınladılar. İHA’nın haberine göre, çalışma kapsamında 1800 sağlık çalışanına CoronaVac aşısı uygulandığı bilgisi mevcut.

Aşılamaya katılanların 791’inden geri dönüş alınan araştırmacılar, 791 sağlık çalışanı içinden 575’inin hiçbir yan etki göstermediğini, 216’sının ise hafif yan etki gösterdiğini tespit etti.

Katılımcıların yaş dağılım aralığı 19-65, yaş ortalaması 34,4 olarak açıkla mevcut. Ayrıca yan etki görülenlerin yüzde 61,9’unun kadınyüzde 38,1’inin ise erkek olduğu bilgisi var.

Yapılan araştırmalar ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir