Çin’den Alınan Koronavirüs Aşıları İle İlgili Açıklama Yapıldı

Çin’den Alınan Koronavirüs Aşıları İle İlgili Açıklama Yapıldı

0
Çin'den Alınan Koronavirüs Aşıları

Çin’den geçtiğimiz hafta ülkemize getirilen koronavirüs aşıları hakkında Sağlık Bakanlığı son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada çalışmaların titizlikle sürdürüldüğü söylenirken, analiz çalışmaları ile ilgili görüntülerde paylaşıldı. Çin’den alınan Koronavirüs aşıları!

30 Aralık 2020 sabahı Ankara’ya getirilen CoronaVac aşılarının ilk partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depoları’na yerleştirildi. Aşılardan alınan numuneler, analizlerinin yapılması için soğuk zincir ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’na gönderildi. Söz konusu numune analizleri, tüm dünyada uygulanmakta olan rutin kalite kontrol süreçlerine uygun olarak gerçekleştiriliyor.

Analizler ile aşının raf ömrü süresince firma tarafından belirlenen koşullarda korunması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü dikkatlice yapılmakta. Bu incelemeler sürecinde aşının formülasyon yapısında bir değişikliğin olup olmayacağı kontrol ediliyor.

Bu süreç içerisinde aşının bünyesinde bulunması gereken özelliklerinin koruyup korumadığı, beklenilen ve arzu edilen etkiye sahip olup olmayacağı ve güvenilirliği tespit ediliyor.

Çin’den Alınan Koronavirüs Aşıları! Testler 14 Gün Sürecek

Çin'den Alınan Koronavirüs Aşıları

En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde aşı, TİTCK tarafından “acil kullanım onayı” verilerek kullanıma sunulacak.

TİTCK Laboratuvarları, uluslararası muadil kurum ve kuruluşlarca tanınırlığa ve akreditasyona sahip ulusal kontrol laboratuvarlarıdır. Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yer alan ve ülkemizde ruhsatlandırılan tüm aşılar bu laboratuvarlarda analiz ediliyor. Aşılar dışında tıbbi biyolojik ürünler dahil tüm ilaçlar, enteral beslenme ürünleri ve tıbbi mamalar, tıbbi cihazlar, insan vücuduna temas eden biyosidal ürünler ve kozmetiklerin kalite kontrol testleri de yine bu laboratuvarlarda yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Covid-19 Aşısının analizleri Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarında yapılıyor. Sinovac firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının ülkemize getirilmesinin ardından aynı gün analiz çalışmalarına başlandı.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir