Call of Duty geliştiricisi ve Meta, ciddi bir dava ile karşı karşıya

Call of Duty geliştiricisi ve Meta, ciddi bir dava ile karşı karşıya

0

Uvalde, Teksas’ta iki yıl önce gerçekleşen toplu silahlı saldırıda, 21 kişi, çoğu ilkokul çocuğu, hayatını kaybetmişti. Bu olayın ardından kurbanların aileleri, Meta ve Call of Duty ‘nin yayıncısı Activision Blizzard’a karşı dava başlattı. Davada, Meta’ya ait Instagram ve popüler Call of Duty oyun serisinin, saldırıda kullanılan silahın pazarlanmasına yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Dava sebebi: “Call of Duty gençleri şiddete teşvik ediyor, Instagram ise silah üreticilerinin gençlere kolay ulaşmasını sağlıyor”

Davacılar, silah üreticisi Daniel Defense’ın Instagram’ı kullanarak gençlere ulaştığını, Activision’ın oyunlarının ise genç erkeklerde şiddet eğilimini teşvik ettiğini savunuyor. Meta, platformlarını uygun şekilde denetlememekle suçlanıyor.

Meta, doğrudan silah reklamlarına izin vermese de şirketlerin Facebook ve Instagram’da profil oluşturarak ürünleri hakkında olumlu içerikler paylaşmasına izin veriyor ve bu da kullanıcı etkileşimini artırıyor.

Bu tür davalar, video oyun şirketlerine karşı şiddet olayları nedeniyle açılan davaların nadiren başarılı olduğunu gösteriyor. Eleştirmenler, şiddet içeren oyunların oyuncuları duyarsızlaştırdığını ve gerçek dünyada şiddete eğilimli hale getirdiğini öne sürüyor.

Ancak araştırmacılar arasında bu tür iddiaların geçerliliği konusunda önemli bir tartışma var. Mahkemeler genellikle oyun geliştiricilerin lehine karar veriyor ve Birinci Değişiklik korumalarını ve oyun ile gerçek şiddet arasında doğrudan bir bağlantı bulunmadığını belirtiyor.

Davalarla birlikte teknoloji ve oyun şirketlerinin toplumsal olaylardaki sorumlulukları yeniden gündeme geldi. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/call-of-duty-meta-dava

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir