Bayraktar Kızılelma Motor Çalıştırdı!

Bayraktar Kızılelma Motor Çalıştırdı!

0

Geçtiğimiz ay düzenlenen Teknofest etkinliğinde bizlere güzel bir haber verildi. Baykar tarafından verilen haberde insanız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma için motorlar Ukrayna’dan alınmakta. Şimdi ise uçağın ilk motorunun testleri tamamlanıyor. Bu doğrultuda ilk kez motoru ateşlenmekte. Bayraktar Kızılelma motor çalıştırdı.

Bayraktar Kızılelma Motor Çalıştırdı!

Bayraktar Kızılelma Motor

Ukrayna mevcut durumda Bayraktar Kızılelma için 20’den fazla motor teslimi yaptığı bilgisi mevcut. Ayrıca kesinti olmadan devam etmekte. Bundan dolayı prototipleri ve seri üretim modellerinden motor sıkıntısı olmayacak. Çalışmalar son hızıyla devam etmekte.

Bu yerli insansız savaş uçağı da tıpkı Akıncı’da olduğu gibi A, B ve C şeklinde farklı yeteneklere sahip en az 3 prototip ile karşımıza çıkacak. Bu araçlarda ise Ivchenko üretimi AI-25 varyantı olan AI-25TLT (16,5 kN) ve AI-322F (41 kN) kullanılma bilgisi mevcut.

Toplamda ise 4 prototip üretileceği belirtilmekte. Bunlar da 1 adet AI-25TLT Kızılelma-A, 1 adet AI-322F Kızılelma-B. Ayrıca 2 adet AI-322F Kızılelma-C olacak. Şu ana kadar ise 20’den fazla sayıda motorun teslim edildiği yönünde bir iddia mevcut.

Buna ek olarak, gelecek dönemde tıpkı Bayraktar TB2, modellerinde olduğu gibi yerli motora dönüş yapılabilmekte. Hatta TEI tarafından üretilen TEI-TF6000 turbofan motorunun önce 6.000 lbf (26,5 kN) sonra ise 10.000 lbf (44,5 kN) itki gücüne sahip versiyonları Kızılelma ile denenecek.

Peki siz Bayraktar Kızılelma hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca daha önce bu konu ile ilgili haberlere denk gelmiş miydiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir