Baykar, en büyük ihracatçılar arasında ilk 10’a girdi!

Baykar, en büyük ihracatçılar arasında ilk 10’a girdi!

0

Baykar, 2023 yılında Türkiye’nin en çok ihracat yapan 10 firmasından biri olmayı başardı. Projelerini başından beri tamamen öz kaynaklarla yürüten Baykar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da İhracat Şampiyonu ödülü aldı. İşte detaylar…

Baykar, Türkiye’nin en büyük 10 ihracatçı firmasından birisi oldu

Baykar, geçtiğimiz üç yıl boyunca savunma ve havacılık sektöründe ihracat lideri olmayı başardı. Ancak 2023 yılında, bu başarıyı bir adım öteye taşıyarak Türkiye’deki tüm sektörlerde en çok ihracat gerçekleştiren ilk 10 firma arasına girdi. Türkiye ihracat tarihinde ilk kez bir savunma ve havacılık firması bu listeye girdi.

baykar-en-buyuk-ihracat-arasinda-ilk-10

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ödül

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni“nde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan listede Baykar, en yüksek mal ihracatı yapan ilk 10 firmadan biri olarak yer aldı. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ödülü Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’a takdim etti.

Öz kaynaklarla elde edilen projeler

Baykar, projelerini başından beri tamamen öz kaynaklarıyla yürütüyor. 2003 yılında başlayan İHA Ar-Ge sürecinden bu yana tüm gelirlerinin yüzde 83’ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2021’de 664 milyon dolarlık ihracat yapan Baykar, 2022’de ise 1.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

2023 yılı ihracatın şampiyonu

2023 yılına geldiğimizde, Baykar savunma sanayii sektöründe yine ihracat şampiyonu oldu. Geçtiğimiz yıl tam 1.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Gelirlerinin yüzde 90’ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023 yılında savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın üçte birini tek başına yaptı.

Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı

Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) dünyanın ilk 100 savunma sanayisi şirketi listesine 76. sıradan girdi. Listedeki 100 firma içinde gelirlerini yüzde 94 oranında en çok artıran şirket olan Baykar’ın şu anki imzalanan sözleşmelerinin yüzde 97.5’i ihracat kaynaklı.

Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülkeyle olmak üzere toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzaladı. Firmanın bu büyük başarısı, sadece kendisi için değil, Türkiye’nin savunma sanayisi ve ihracatı için de büyük bir adım olarak görülüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/baykar-en-buyuk-ihracat-arasinda-ilk-10

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir