1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Bakan Koca’dan PCR Testi Zorunluluğu Açıklaması!


+ - 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, PCR testinin zorunluluk durumu hakkında bir açıklama yaptı. Bakan Koca’dan PCR Testi Zorunluluğu Açıklaması!

Bakan Koca’dan PCR Testi Zorunluluğu Açıklaması!

Bakan Koca'dan PCR Testi Zorunluluğu Açıklaması!

Bilim Kurulu toplantısından sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın karşısına geçti. Daha sonra ise önemli açıklamalarda bulunmakta. Kurul, salgının seyri, aşı programı, yerli aşı Turkovac’ın sonuçları, test politikaları, karantina ve izolasyon kuralları gündemiyle toplandı. Toplantı sonrasında kurulun almış olduğu yeni kararlar paylaşıldı. Bakan, izolasyon süresinin kısaltıldığını söyledi. Ayrıca PCR testiyle ilgili uzun zamandır beklenen açıklamayı yaptı.

Bakan Koca, aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı vatandaşların artık karantinaya alınmayacağını açıkladı. Ayrıca pozitif vakaların tamamının 7 gün sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabileceğini bildirdi. “Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır,” diyen Sağlık Bakanı, artık sadece semptom gösteren kişilerin PCR testi yapabileceğini belirtti

Ayrıca söz konusu basın toplantısında yerli aşı Turkovac’tan da bahsetti. Ayrıca Koca, Faz 3 aşamasında 1.182 gönüllüden elde edilen sonuçları değerlendirdi. Koca, “Turkovac aşımızın Faz 1 aşamasında 44 gönüllü, Faz 2 aşamasında 250, Faz 2b aşamasında 222 gönüllü ve Faz 3 hatırlatma dozu çalışmasında ise 4 bin 244 gönüllüden elde edilen güvenlik verileriyle aşımız acil kullanım onayı almıştır,” dedi. “Dünya Sağlık Örgütü kriterleri, güvenlik çalışmasının 3 bin gönüllüden fazla kişide doğrulanmış olmasını öngörmektedir,” diyen Bakan yerli aşının toplamda 5 bin 942 kişilik çalışmayla teyit edildiğini açıklamakta.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap