Ay’a Gidecek Uzay Aracının Adı Mavi Ay (Blue Moon)
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Ay’a Gidecek Uzay Aracının Adı Mavi Ay (Blue Moon)

0

Jeff Bezos 2024’te Ay’a İnmesi Planlanan Mavi Ay Aracını Tanıttı

Blue Moon (Mavi Ay) insansız ve yeniden kullanılabilen araç olarak kullanıldıktan sonra bilimsel araştırmaları incelemek içinde kullanılacak. Bunun için gerekli teçhizatları tüm detaylarıyla yerleştirmeyi düşünüyor.Tasarımı tanıtılan uzay aracının BE-7 adı verilen, 4 bin 535 kg itiş gücünde yeni bir motoru olacak. Bezos, “Artık Ay’a yeniden gitmenin, hem de kalmak üzere gitmenin zamanı geldi” dedi.

Bezos dünyanın en zengin kişisi ünvanına sahip olduğundandır ki, Washington’daki bir fuar alanında Nasa’daki yetkililerle ve muhtemel müşterilerden oluşan bu gruba, Blue Origin uzay araştırmaları şirketinin Mavi Ay’la ile ilgili hedeflerini anlattı.

Mavi Ay aracında Dünyadan Ay’a gitmeye yetecek kadar yakıt olacak. Blue Moon Projesine göre, Ay yüzeyine insanlar ve techizatlar indirildikten sonra, kendi kendine hareket edebilen Ay’ın yüzeyinde dolaşacak dört araç koşullandırabilecek ve Ay yörüngesine uydular yerleştirecek. Araç dünyadan fırlatıldığı zaman yakıtı ve füze motoruyla beraber 15 tona yakın ağırlıkta olacak. Ay’a ulaştığında ise bu ağırlık neredeyse 3 tona inecek. 

Blue Moon’un aracının Ay ‘ın kraterlerin de güney kutup tarafında buz kütleleri olduğu keşfedilen bu yere inmesi hedefleniyor. Buzdan elde edilecek suyu ayrıştırdıktan sonra hidrojen üretilerek, bu durumun uzay aracının güneş sisteminin içinde olan yeni görevlerini devam ettirebilmesi için gerekli yakıta dönüştürülebileceği tahmin ediliyor.

Bu yeni projeyle dünyamız yeni bir gelişmişliğe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edecek. Bu ilerleme sayesinde yeni yaşam formları araştırılacak ve ayın yüzeyi detaylı bir şekilde gözden geçirilecek, bu sayede edindiğimiz bilimsel veriler ile ilerleyen zamanlarda daha fazla araştırmanın önü açılabilecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap