İnsanları Ay’a götürecek Artemis 2 görevi ertelendi!

İnsanları Ay’a götürecek Artemis 2 görevi ertelendi!

0
İnsanları Ay'a götürecek Artemis 2 görevi ertelendi!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, bir kez daha Ay’a ayak basılmasını sağlayacak olan Artemis II görevi için kötü haberi verdi. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre Artemis 2 görevi 2024 yılının sonunda olmayacak. Peki, görev ne zaman olacak? şte detaylar!

Artemis 2 görev, 2025 Eylül’üne ertelendi!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, bu yıl içinde Artemis 2 görevini gerçekleştirmeyi planlıyordu. Ancak ajans tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu göre Eylül 2025 yılına kaldı. Ayrıca Artemis III görevi de bir yıl sonra yani, Eylül 2026 yılında gerçekleştirilecek.

İnsanları Ay'a götürecek Artemis 2 görevi ertelendi!

Bu ertelemenin nedeni ise iddialara göre NASA’nın SpaceX gibi ticari ortaklarına teknolojilerini geliştirmeleri için daha çok zaman tanımak istemesi. Ajans, geçtiğimiz aylarda resmi olarak yaptığı açıklamada Artemis 2 göreviyle Ay’a gidecek olan astronotları da açıkladı.

Bu isimler arasında Victor Glover, Reid Wiseman, Jeremy Hansen ve Christina Hammock Koch yer alıyor. Söz konusu ekip, Ay’ın etrafında tur atacak. Sonrasında ise Pasifik Okyanusu’na inmeden önce Orion kapsülünde 21 gün zaman geçirecek.

Daha öncesinde Artemis 2 görevi, astronotların giyeceği kıyafetlerle gündeme geldi. Ajans, astronotları Axiom Space imzalı uzay kıyafeti ile korumayı amaçlıyor. Bu kapsamda da tam 228 milyon dolarlık bir kıyafet, astronotlar için tasarlanma aşamasında.

Peki, siz NASA Artemis 2 görev ertelemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/nasa-artemis-2-gorevi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir