Apollo 13’ün İnanılmaz Seyahati (4K Video)

Apollo 13’ün İnanılmaz Seyahati (4K Video)

0

Apollo 13’te meydana gelen bir kaza sonrası uzay aracının Ay’ın çekim kuvvetinden yararlanarak Dünya’ya dönmesi 4K video halinde yeniden canlandırıldı. NASA, Apollo 13’ün Ay etrafındaki manzarasını Ay Keşif Aracı’ndan elde edilen görüntülerle 4K kalitesinde oluşturdu.

Apollo 13, NASA’nın büyük oranda en zorlandığı görevlerinin başında geliyor. Apollo 13, 1970 yılında Ay’a inmek için 3 astronotu ile birlikte Dünya’dan ayrıldı. Aracın fırlatılmasından sadece iki gün sonra, Dünya’dan yaklaşık 320.000 km uzaklıkta Apollo 13’ün hizmet modülünde bir patlama meydana geldi. Meydana gelen patlama sonucunda oksijen stoğu ve elektrik enerjisi yitirildi.

Apollo 13’te bulunan Astronotlara herhangi bir zarar gelmeden aracı Dünya’ya döndürmek için bu noktadan itibaren büyük bir mücadele başladı. NASA mühendisleri, aracın Dünya’ya dönebilmesi için Ay’ın çekim kuvvetinden faydalanmasını planladılar.   

Sonuçta Apollo 13, Dünya’ya dönme görevini başarıyla tamamladı. Ay’ın yüzeyine inmesi planlanan aracın Dünya’ya başarılı bir şekilde geri dönmesi “başarısız başarı” olarak kabul edildi. Ancak Apollo 13’ün içerisindeki 3 astronotun ve NASA mühendislerinin büyük çabası Ay’ın çekim kuvvetinin bir enerji kaynağı gibi kullanılmasını sağladı   NASA şimdi, Apollo 13’ün Ay’ın çekim kuvvetinden yararlanarak Dünya’nın uydusunu nasıl gördüğünü bir video ile gösteriyor. NASA’nın Ay Keşif Aracı’ndan (Lunar Reconnaissance Orbiter) elde edilen görüntülerle Apollo 13’ün Ay manzarası 4K video olarak ortaya çıkarıldı.

Apollo 13’te bulunan astronotların aynı manzaraya bakarken neler düşündüklerini hayal etmek çok zor. Onlar soğuk uzay araçlarının içinde sıkışmışlar ve Dünya ile bütün iletişimleri kesilmişti. O anda merak ettikleri şey yapılan planın Dünya’ya kendilerini canlı götürüp götürmeyeceğiydi. Apollo 13, başarılı bir şekilde Dünya’ya geri getirildi. Aracın Dünya’ya bu şekilde geri getirilmesi NASA’nın en büyük başarılarından biri olarak kabul ediliyor.  

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir