YouTube, Aylar içinde 6 Milyona Yakın Videoyu Kaldırdı

YouTube, Aylar içinde 6 Milyona Yakın Videoyu Kaldırdı

0
YouTube tarafından yakın zamanda yayınlanan şeffaflık raporuna göre video platformu, Ekim 2019 ile Aralık 2019 arasında 5,8 milyon videoyu yayından kaldırdığını açıkladı.

YouTube tarafından yayınlanan şeffaflık raporuna göre geçtiğimiz yılın ekim ve aralık ayları arasında, topluluk kurallarını ihlal etmiş olan 5,8 milyon video yayından kaldırıldı. Kaldırılan videoların yanında 2 milyona yakın kanal da kapatıldı. 108.779 videonun geri döndürülmesi için itiraz edilirken bunların yalnızca 23.471’i yeniden yayınlandı.
Ekim 2019 ile Aralık 2019 arasındaki silinen toplam video sayısı 5.887.021 olarak açıklandı. Bu videoların 5,3 milyonu, herhangi bir şahız müdahalesi olmadan yayından kaldırıldı. YouTube, bu videoların %64,7’sini, videolar herhangi bir görüntüleme almadığından dolayı sildi. Silinen videoların %52’sini spam, dolandırıcılık ve yanlış yönlendirici videolar oluşturuyor. Çocukların güvenliği politikası gereğince silinen videoların oranıysa %15,8. Videoların silinmesinin nedenleri arasında çıplaklık veya cinsel içerik, şiddet ve zarar verici ya da tehlikeli içerikler de yer alıyor.
ABD, 1 milyona yakın videoyla en çok silinen videoya sahip ülkeler arasında birinci sırada. ABD’yi HollandaHindistanEndonezya ve Brezilya takip ediyor. Bununla birlikte bazen videolar yanlışlıkla da silinebiliyor. Özellikle insan denetiminde olmayan süreçlerde bu durum daha sık yaşanıyor. YouTube, bu durumlar için video yapımcılarına itiraz hakkı tanıyor ancak bu sürecin pek işe yaradığı söylenemez. Genel tabloya bakıldığında 108.779 itirazdan yalnızca 23.471’inin geri dönüyor.
YouTube’un kapattığı 2 milyon kanal da genel olarak spam, dolandırıcılık veya yanlış yönlendiren içeriklere sahip. Kapatılan kanalların %89,1’inin kapanma sebebi buydu. İkinci nedense çıplaklık ya da cinsel içerikli videolar. Bahsi geçen kanalların %6,8’i de bu nedenle kapatıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir