Milyonlarca Brezilyalı, Dünya’nın Düz Olduğuna İnanıyor

Milyonlarca Brezilyalı, Dünya’nın Düz Olduğuna İnanıyor

0
Son on yıl içerisinde Düz Dünyacılar’ın sayısı hızla artış gösterdi. Dünyanın en büyük Katolik nüfusuna sahip ülkesi olarak görülen Brezilya, bu görüşün yaygın olduğu bölgelerin başında geliyor. Öyle ki, bir araştırmaya göre ülkede, Dünya’nın düz olduğuna inanan 11 milyondan fazla insan var.

Aşı karşıtları ve Düz Dünyacılar, günümüzün en bilim karşıtı iki topluluğunu oluşturuyor. Bilimin karşı çıktığı bu iki görüş de, son yıllarda muazzam sayıda taraftar kazandı. Hatta 2018 yılında ülkemizde, Düz Dünya Derneği dahi kurulmuştu. Akıllarında kalanlar olucaktır; derneğin kurucusu olan Doğukan Özkan isimli kişi, “Dünya’nın küre şeklinde olduğunu kanıtlayanlara 50 bin TL vereceğim” çıkışı ile gündemi bir hayli meşgul etmişti.
Peki, dünyada durum nasıl? Brezilya merkezli araştırma şirketi Datafolha’ya göre, Brezilya’da Dünya’nın düz olduğuna inanan 11 milyondan fazla insan var. Bir başka deyişle, ülke nüfusunun yüzde 7’si Düz Dünyacı olmuş durumda. Brezilya’da bu görüş etrafında birleşen insanlar, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden kurdukları geniş katılımlı gruplar aracılığıyla birbirleri ile iletişim kuruyor.
Bu insanlardan biri de Ricardo. Gelen tepkilerden rahatsız olduğu için tam ismini paylaşmayan adam, sahibi olduğu restoranın Düz Dünyacılar için en cazip buluşma noktalarından biri olduğunu söylüyor. Dünya’nın düz, sabit bir cisim olduğunu savunan Ricardo, “Kesin olarak bildiğim bir şey varsa, o da Dünya’nın düz olduğudur” diyor.
Datafolha’nın yaptığı incelemeye göre Dünya’nın düz olduğuna inanan Brezilyalılar çoğunlukla erkek. Bu kişilerin genellikle düşük eğitimli Katolik veya Protestan Hristiyanlar olduğunun belirtildiği incelemede, ülkeye dair çok çarpıcı bir perspektif sunuyor. Dünyanın en büyük Katolik nüfusuna sahip ülkesi olarak kabul edilen Brezilya, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bu argümanın kalesi olmuş gibi görünüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir