Yerli Otomobil Üretimi! Tesiste Somut Çalışmalar Başladı


Yerli Otomobil Üretimi

Yerli otomobil üretimi, heyecanla takip edilen yerli otomobil projesinde yeni bir gelişme yaşandı. Elde edilen bilgilere göre üretim tesisi arazisindeki eski yapıların yıkımına başlandı ve fabrika için ilk kazma vuruldu. Tesisin inşa sürecinin 18 ayda tamamlanması bekleniyor.

Merakla beklenilen yerli otomobil projesinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yerli otomobilin üretim yapılacağı tesisler için ÇED raporu halka açıldı. Şimdi yeni bir gelişme daha yaşandı ve yerli otomobilin Bursa’daki fabrikası için ilk kazmanın vurulduğu öne sürüldü.

Yerli otomobil üretimi yapılacağı tesis, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki devasa bir askeri alana inşa edilecek. Öncelikle bu askeri arazideki eski binaların yıkımı gerçekleştirecekler. Ardından da tesis için inşa süreci başlayacak. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan açıklamalar, yerli otomobilin 2022 yılında yollarda olacağını gösteriyordu. Dolayısıyla tüm bu süreç, 2022’den önce sona ermiş olacak.

Bir habere göre yerli otomobilin üretim tesisinin inşa süreci 18 ay sürecek. Ayrıca inşaat sürecinin başlangıcı olan temel atma töreninin haziran ayı içerisinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Ancak bu konuda henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Elbette bu temel atma töreni, koronavirüs salgını nedeniyle ciddi tedbirler alınarak gerçekleştirilecek.

Yerli otomobilin seri üretimi

Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne ait olan arazinin toplamda 1 milyon metrekareden daha büyük olduğu ifade ediliyor. Yanı başında bir liman bulunacak üretim tesisi, şehir merkezine 10 dakika mesafede ve Osmangazi Köprüsü’ne de sadece 60 kilometre uzaklıkta.

Yerli otomobil fabrikası, kamu-özel ortaklığında yapılacak. 22 milyar TL‘lik yatırımla inşa edilecek ve yılda 175 bine kadar araç üretebilecek. Ayrıca bu fabrikanın 2023 yılına kadar 2.420, 2032 yılına kadar ise 4.323 kişiye istihdam sağlayacağı ifade ediliyor. Doğrudan ve dolaylı olarak yapılacak işleri de işin içine kattığımızda ise yaklaşık olarak 20 bin kişinin bu fabrikadan ekmek yiyeceği ön görülüyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Kötü Kötü
0
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
İlginç İlginç
2
İlginç
Aşk Aşk
2
Aşk
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Başarılı Başarılı
8
Başarılı
Lol Lol
1
Lol

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir