Zaman Yönetimi! Geleceğe Yatırım Yapmak

Zaman Yönetimi! Geleceğe Yatırım Yapmak

1
Zaman Yönetimi! Geleceğe Yatırım Yapmak

Zaman Yönetimi, zamanın paradan daha değerli olduğu konusunda herkesin hemfikir olmasına rağmen, iş zamanın doğru kullanımına geldiğin de bir bocalama olmakta. Çünkü günümüzde çoğu kişi lüzumsuz işlerle saatlerini hiç düşünmeden harcıyor.

Kişilerin bu konu da yapılması gereken dakikalarını, saatlerini, günlerini nasıl harcayacağı konusunda yeni bir bakış açısı kazanmak ve uygulamaktır.

Oysa zaman birçok yönden parayla karşılaştırdığımızda maddi varlık olmamasına rağmen, daha yüksek getiri elde etmek için harcana bilir bi olgudur. Edinilen deneyimlerle daha iyi anılar biriktirmek, daha kaliteli bir hayat sürmek için zamana yatırım yapılabilir. İşte zamana yatırım yapmanın altı farklı yolu:

Zaman Yönetimi – Ömür Süresini Uzatmaya Yatırım Yapmak

Sağlığına özen göstermek için vakit harcamak kişinin daha kaliteli bir yaşam geçirmesini sağlamaktadır. Fakat çoğu kişi bu gerçeği ciddi bir sağlık problemi yaşayana kadar göz ardı etmektedir. İyi beslenmek düzenli olarak egzersiz yapmak, kaliteli bir uyku uyumak sağlığa aktif olarak yatırım yapmaktır.

Temel Gelişim Süresine Yatırım Yapmak

Zamanı doğru veetkili bir şekilde kullanmak için kişisel gelişime yatırım yapmak zamandan tasarruf sağlar ve masrafları düşürür. Doğru temelleri oluşturduktan sonra zaman yönetimini tam anlamıyla uygulamak ilerleyen sürelerde yaşam koşullarının iyileşmesine yardımcı.

Zaman Yönetimi – Sistem Yaratma Süresine Yatırım

Zaman Yönetimi - Sistem Yaratma Süresine Yatırım

Araştırmalara göre mutluluk psikolojisinin kişinin yaşamında küçük iyileştirmeler yapması, mutluluğunun katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Örneğin, her gün evden çıkarken anahtar aramak için kaybedilen beş dakikayı önlemek için, kapının yanına anahtarlık yerleştirmek düzen için yapılan bir yatırımdır.

Anın Tadını Çıkarma Süresine Yatırım Yapmak

2010 yılında Psikolojik Bilimler Derneği’nde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, varlıklı insanların daha mutsuz oldukları tespit edilmiştir. Çünkü anın tadını çıkartma kabiliyetleri yani olumlu bir duygusal tecrübeyi geliştirme ve uzatma kabiliyetleri zayıftır.

Bu çalışmaya göre, hayattaki en iyi şeylere erişebilmek, yaşamın küçük zevklerinden zevk alma kabiliyetini köreltebilir. Günün tüm eşsiz anlarının tadını çıkarmak için zaman harcamak, anların sıkıcı geçmesini önler ve mutlu kılar. Bu yüzden anın tadını çıkarmak yani Carpe Diem felsefesini öğrenmek için zamana yatırım yapmak kişiyi mutlu kılar ve mutlu kişiler daha başarılı olur.

Zaman Değerlendirme Süresine Yatırım Yapmak

İnsanların harcadıkları vakitleri nasıl değerlendirdiklerini gözden geçirmeleri, onların ileri ki zamanlarını daha verimli geçirmelerini sağlar. Mesela günde beş dakika zamana yapılan yatırımların gözden geçirilmesi, haftalık olarak programların tutarlılığının gözden geçirilmesi, kişinin ailei ve mutluluğu için yapılan bir yatırımdır. İlerisi için aynı hataların yapılmasını önlerken zaman ve nakitten tasarruf sağlar.

Elindeki tasarrufu yatırıma çevirmeden önce bin defa düşünen insan oğlu, geri döndürülemeyecek zamanı harcarken bir defa düşünmez. Oysa zamana yatırım yapmak hayatındaki her aşamanın kaliteli, başarılı ve verimli geçirilmesinde büyük rol oynar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Zamanı doğru ve verimli yönetmek gerçekten çok önemli, bu tarz kitaplar sıkça okuyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir