Yerli otomobil ne kadar yerli? TOGG CEO’su açıkladı!

Yerli otomobil ne kadar yerli? TOGG CEO’su açıkladı!

0

Periyodik olarak düzenlenen TESİD’in canlı sohbetlerinin konuklarından biri TOGG Genel Müdürü Gürcan Karakaş oldu. Gazeteci ve ekstra yöneticilerin bulunduğu sohbette TOGG hakkında merak edilen çok sayıda soru soruldu. Bu soruları yanıtlayan Gürcan Karakaş, TOGG hakkındaki yerlilik tartışmalarına son noktayı getirdi. Yerli otomobil ne kadar yerli? sorusuna cevap verdi.

Yerli otomobil adımı neden daha önce atılmadı?

Yerli otomobil ne kadar yerli?

Etkinlikteki ilk soru Türkiye’nin yerli otomobil girişimini daha önce neden başlatılmadığını sordu. TOGG Genel Müdürü soruya ilişkin, ”Dünya genelinde yaşanan paradigma değişimi doğal olarak tüm sektörleri dönüşüme zorladı. Bu dönüşüm otomotiv sektörünü daha çevreci ve yeni teknolojilere adapte olmaya zorladı. Bu da doğal olarak pazarda bir boşluk yarattı. Türkiye’nin yerli otomobil adımı bu boşluğu doldurmak için atıldı. Türkiye’nin yerli otomobil girişimini dün yerine bugün hayata geçirmesinin ardında bu fırsat yatıyor…” dedi.

Yerli otomobil ne kadar yerli?

TOGG otomobillerinin ne oranda yerli olduğuna ilişkin soru Karakaş’a yöneltildi, Karakaş’ın yanıtı ise gayet net oldu:

”Bizim TOGG olarak yaklaşımımız, öncelikle fikri mülkiyeti tamamen bize ait olan ürünler sunmak ve bu fikri mülkiyeti Türkiye’nin girişimi TOGG ismi ile harmanlamak. Bunu sağladıktan sonra dünyanın herhangi bir yerinde lisans ve üretim süreçlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sürece başladığımızda benimsediğimiz yerli, milli ve özgün mottolarının dengeli olması şart. Bu bağlamda TOGG otomobillerinde yüzde 51 seviyesinde bir yerlilik hedefi belirledik. Bu oranı ilerleyen süreçte yüzde 68 seviyesine çıkarmak istiyoruz ki büyük otomotiv üreticileri için de optimal seviye budur.

TOGG girişimi hayata geçtiğinden bu yana 300 ayrı iş ortağı ile çalıştı, çalışmaya devam ediyor. Bu iş ortaklarının yüzde 78’ini ise Türk şirketleri oluşturuyor. TOGG’un kendi yerliliği kadar, yerli üretimi de ne denli önemsediğini bu istatistikten görmeniz mümkün.”

Yapılan bu açıklamalar ve sorulara verilen cevaplar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir