Yerli Otomobil Motor ve Pil Üreticisi Açıklandı!

Yerli Otomobil Motor ve Pil Üreticisi Açıklandı!

0

Türkiye’nin yerli otomobili içi çalışmalar son sürat devam ediyor. 27 Aralık 2019’da tanıtılan ve Temmuz 2020’de fabrikasının temeli atılan yerli otomobil ülke genelinde sıkı bir şekilde takip ediliyor. Yerli otomobil motor ve pil üreticisi merak konusu. 2022 yılının son çeyreğinde üretim hattından inmesi yani yollara çıkması beklenen otomobil için Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş‘tan kritik bir açıklama geldi.

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Karakaş ile yaptığı konuşmanın içerisinde otomobil motoru ve bataryası hakkında merak edilen detay ortaya çıktı. Karakaş açıklamasında yerli otomobilin bataryasının yerli olacağını belirtiyor.

Yerli Otomobil Motor ve Pil, Motor Bosch tarafından üretilecek!

Yerli Otomobil Motor ve Pil

Alman Bosch firması ile yerli otomobilin motoru için Ocak ayında görüşüldüğü açıklanmış ve hatta bu duruma fazlasıyla tepki çekmişti. Karakaş bu konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

“Ölçek ekonomisi. Beni Bosch’dan motor almakla suçladınız. Beni suçlayın, kızın hatta sövün ama burada çalışan bunca arkadaşıma haksızlık etmeyin. Tek ricam budur. Motor konusu önemli. 400 kg batarya paketi ve bir ya da iki motor. Belki bazı modellerde daha da fazla.

Burada bir toplamdan söz ediyoruz. Elektrik motoru, redüktörleri, bağlantıları. Bir bütün. Yapılabilir mi? Tabi iki yapılır. Ama Bosch bunu herkesten daha iyi yapıyor. Bizim üretim ölçeğimizde yapmaktansa almak daha iyi. Biz birkaç yüz binlik üretimlerle başlamıyoruz ki! Birkaç binle başlıyoruz.

Yükselecek ama başlangıçta binli rakamlar. Bu motoru üretmenin mantığı yok. Almak her açıdan daha verimli. Ha, sayılar artar üretmek daha iyi olur o ayrı mesele. Ama her şeyi de açık açık konuşamayız zaten bugünden. Sonuçta bu bir iş, Ticari meseleler var. Bugün Bosch’tan almak daha mantıklı. “

Yerli otomobilin pili yerli olacak!

Ülkemizde üretilecek ve batarya yerli olacak. Bizim Gemlik’teki tesisin içinde olacak. Bataryayı, batarya paketini, batarya kontrol ünitesini, tamamını kendimiz üreteceğiz. Bu kadarını söyleyeyim. Çok da detaya girmeyelim. Bakın bu kata çıkan ilk sivilsiniz. O kadar koruyoruz sırlarımızı”

Bu konu hakkında düşünceleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir