Yerli Otomobil Hakkında Yeni Açıklama: Erteleme Yok


Yerli Otomobil Hakkında açıklama

Yerli Otomobil üretileceği açıklandığından itibaren, halkımız bu haberi büyük bir ilgi ile karşıladı. Yerli araba 2022 yılında yollarda olması planlanırken dünyayı ve Türkiye’mizi yakından ilgilendiren koronavirüs vakaları ortaya çıktı. Hemen sonrasında akıllara ilk gelen soru, yerli otomobilin üretimi ertelenecek mi? oldu.

Bakan Mustafa Varank, COVID-19 salgınının yerli otomobile yönelik etkileri hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Gemlik’te kurulacak üretim fabrikasının temel atma tarihinde bir değişiklik olmadığını söyleyen Varank, çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Otomotiv Sanayicileri Derneği’nin (OSD) Yönetim Kurulu Toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı, yerli araba hakkında yeni açıklamalar yaptı. 

Hayatı olumsuz yönde etkileyen koronavirüs salgınının, yerli otomobil fabrikasının temel atma tarihinde bir aksaklığa yol açmasını beklemediklerini belirten Varank, “Yeniliğe Yolculuk mottosuyla 27 Aralık’ta otomobillerimizi dünyaya tanıttık. O günden bugüne çalışmalar aralıksız devam ediyor. Yerli otomobil hayalimizde ciddi bir erteleme yok” dedi.

Yerli Otomobil, Bakan Varank:

Yerli Araba, Bakan Varank açıklama.

Bir çok farklı ülke ve kendi ülkemizdeki potansiyel tedarikçilerle görüşmelerin devam ettiği aktaran Bakan Varank, “Normalleşme sürecini de dikkate alarak, imkanlar doğrultusunda süreci değerlendireceğiz. En fazla birkaç haftalık değişiklikler olabilir. Fabrika ÇED raporunu alma aşamasında. Zemin etütleri de muhtemelen 10 gün içerisinde tamamlanacak” şeklinde konuştu.

Yerli elektrikli otomobilin üretileceği fabrika, Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından 20 milyar TL’yi aşkın yatırımla inşa edilecek üretim tesisi, toplam 4 bin 323 kişiye istihdam sağlayacak. Fabrikanın yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olması bekleniyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Kötü Kötü
1
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
İlginç İlginç
4
İlginç
Aşk Aşk
2
Aşk
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Başarılı Başarılı
12
Başarılı
Lol Lol
1
Lol

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir