Yerli Otomobil Bataryası Nerede Üretilecek? Sorusunun Cevabı

Yerli Otomobil Bataryası Nerede Üretilecek? Sorusunun Cevabı

0

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, 2022 yılının sonunda piyasaya süreceği yerli otomobil için çalışmalar duraksamadan devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda motor kısmını Bosch’dan temin edileceği açıklanmıştı. Fakat batarya ile ilgili resmi bir açıklama bu güne kadar gelmemişti. Şimdi ise o açıklama geldi ve yerli otomobil bataryası için dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis tercih edildi.

Gerçekleştirilen karşılıklı anlaşma doğrultusunda yerli otomobilin batarya modülü ve paketi Türkiye’de üretilecek. Bununla sınırlı kalınmayacak, TOGG ve Farasis batarya hücresi tedarikinin yanında imzaladıkları kapsamlı niyet mektubu çerçevesinde Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak girişim şirketi çatısı altında sunarak iş birliğini genişletecek.

Yerli otomobil bataryası açıklandı

Yerli otomobil bataryası açıklandı

Bilişim Vadisi’nde imzalanan kapsamlı niyet mektubu sonrasında TOOG Yönetim Kurulu Başkanı açıklamalarda bulundu. “Farasis ile birlikte kurulacak ortak girişim şirketi de ülkemizin enerji sisteminin verimliliğini artırmaya aday bir girişim olacak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak, temiz ve verimli bir enerji sistemi geliştirmemizi hızlandıracak. Bu sayede TOGG’un mobilite ekosistemi, teknoloji geliştiren, ciddi ekonomik değer yaratan, önemli bir bölgesel oyuncu haline gelecektir” diye konuştu.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ise “2018 yılından bu yana, olası yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirmiş, bunların içinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerimizi en iyi karşılayan, dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis batarya iş ortağımız olarak seçilmiştir” ifadelerini kullandı.

Siz bu yerli otomobil girişimi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? 2022 sonlarında piyasaya sürülmesi düşünülen ve planlanan bu otomobil hakkında fikirlerinizi alt kısımdan yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir