Yerli Elektrikli Trenin Hizmete Sunulacağı Tarih Belli Oldu

Yerli Elektrikli Trenin Hizmete Sunulacağı Tarih Belli Oldu

0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Vagon Sanayii A.Ş.’ye gerçekleşritdiği ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda yerli elektrikli trenin raylara ineceği tarihi açıkladı. Varank, milli elektrikli trenin testleri için 29 Mayıs’ı işaret etti.

Ülkemiz, son zamanlarda her alanda milli teknolojiler kullanma hedefine daha çok yaklaşıyor. Askeri alanın yanı sıra yerli otomobilin ardından yerli traktör de üzerine fazlasıyla ilgi toplamayı başardı. Bu yerli ürünlere geçişin son örneği ise demir yolundan geldi.

Kısa süre önce gövde üretimine başlanan milli elektrikli trenin raylarla kavuşacağı gün açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Türkiye Vagon Sanayii A.Ş.’ye (TÜVASAŞ) olan ziyaretinde, milli trenin halkla buluşacağı tarih de aşağı yukarı belirlendi.

Basın mensuplarının sorularına cevap vererek açıklamalarda bulunan Varank, bir gazetecinin milli elektrikli tren setinin raylara ne zaman ineceğine ilişkin sorusuna cevap verdi. Varank, milli trenlerin testlerinin çok yakında başlayacağını ve 3 tren setinin 29 Mayıs’ta raylara indirilip test edileceğini aktardı.
Aynı soru üzerinden cümlelerine devam eden Mustafa Varank, trenlerin testlere göre eylül ayında vatandaşlarca kullanılmaya başlanacağını belirtti. Bununla beraber Sanayi ve Teknoloji Bakanı, bu testlerin saatte 160 kilometre hız yapabilen trenlerle yapılmaya başlanacağını söyledi ve bir sonraki adımın saatte 200 kilometrenin üzerinde hız yapabilen yüksek hızlı trenler olduğunu açıkladı.
Ziyaretinde TÜVASAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İlhan Kocaarslan’dan çalışmalara yönelik bilgi alan Varank, TÜVASAŞ’ın Alüminyum Gövde Üretim Fabrikası’nı gezdi. Mustafa Varank, TÜVASAŞ’ın Alüminyum Gövde Üretim Fabrikası’nın açıldıktan sonra çok yol aldığını da ifade etti.
Bundan yalnızca bir ay önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, trenin raya ineceği tarihe dair bir açıklamada daha bulunmuştu. Varank, hedef olarak 2023 yılını göstermiş, milli yüksek hızlı trenin ilk prototipini 2023 yılında raylara indirmeyi hedeflediklerini ifade etmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir