Instagram Hikaye İzlenme Sıralaması Nasıl Belirleniyor?

Instagram Hikaye İzlenme Sıralaması Nasıl Belirleniyor?

0

Instagram Hikayeler’inizi izleyenlerin listesi sizin için de hâlâ soru işareti mi? Bu konuda daha önce hiç açıklama yapmayan Instagram, artık konuya ilişkin bazı ipuçları vermeye başladı.

Instagram Hikaye kısmında yaptığımız paylaşımlar, sosyal medyanın geleceğini belirledi. 2016’da yapılan güncelleme ile Instagram’a gelen ve büyük ilgi toplayan bu özellik uzun süredir hayatımızda. O zamandan bu yana özelliğe ilişkin akıllardaki en büyük sorulardan birisi şu: Instagram Hikaye izleme sırası neye göre belirleniyor?
Büyük çoğunluğumuz Instagram profilinizi en çok ziyaret eden ya da takip eden kişilerin, hikaye izleme sırasında üste yükseldiğini düşünüyor. Ancak maalesef durum bu kadar basit değil. Instagram hikayeler izlenme sıralaması, uygulamanın yapımcıları tarafından belirlenen birden fazla veriye dayanıyor.

 1. Diğer kişilerle ile karşılıklı olarak ne kadar etkileşimde bulunduğunuz,
 2. Sıralamadaki kişilerin profiline ne sıklıkla girdiğiniz (yani stalkladığınız),
 3. Hikayeyi paylaştığınız zaman dilimi.

Sıralamış olduğumuz ilk 2 madde, Instagram profilinizde paylaşmış olduğunuz hikayelerin sıralamasını belirlemektedir. Profilinizde anlık olarak mevcut olan sıralamadan memnun değilseniz, belirtmiş olduğumuz üç madde de bulunan etkenler üzerinde yoğunlaşarak profilinizdeki sıralamayı değiştirebilirsiniz. 
Bir başka deyişle sıralamanın farklılaşması için en çok etkileşim kurduğunuz kişileri değiştirmeli, görünmesini istemediğiniz kişileri stalklamamalı, hikayeyi farklı zaman dilimlerinde paylaşmalısınız. Haliyle en çok iletişim kurduğumuz kişiler yakın arkadaşlarımız ve çevremiz olduğundan, Instagram’da bu sıralamayı değiştirmek oldukça güç.
Yukarıda belirttiğimiz ilk 2 maddeyi temel etkenler olarak aklımızda tutabiliriz. Fakat nadir de olsa üst sırada bulunan profiller, yukarıdaki 2 kurala uymayabiliyor. Bu da demek oluyor ki gördüğünüz yabancı kişiler, sadece 3. maddeye göre karşınıza çıkıyor. 
Instagram’daki zaman algoritması, uygulama içerisinde paylaştığınız hikayelerin önceliğine göre çalışır. Örnek verecek olursak; 4 hikaye paylaştıysanız, ilk hikayenizi birinci sırada izleyicilerinden hikaye sıralamanız izleyen kişilerin önceliğine göre sıralanır. Bu da farklı zaman dilimlerinde diğer kullanıcıların, özellikle yabancıların hikayelerinizi görüntülediğinde üst sırada çıkmasına neden olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir