Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Neler? İşte Detaylar

Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Neler? İşte Detaylar

1

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında aşı çalışmaları hız kesmeden devam ederken şirketlerin ve ülkelerin geliştirdikleri koronavirüs aşılarından olumlu geri dönüşler bekleniyor. Salgının başından beri sosyal medya üzerinden pek çok yalan haber dolaşıyor. Uzmanların kişilerin görüşü olmayan ve güvenilirliği bulunmayan haberlere kesinlikle itibar etmeyiniz. Koronavirüs aşısının yan etkileri neler? sizler için araştırdık.

Koronavirüs aşısının yan etkileri:

Koronavirüs aşısının yan etkileri

İlk olarak ülkemizdeki durumu anlatmak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi, 14 Ocak’tan bu yana 1 milyon 67 bin kişiye vurulan aşının yan etkileri hakkında konuştu.

Canlı yayında ilk aşıların vurulması sonrasında aşılama işlemi şeffaf bir şekilde devam ediyor. DHA muhabirine konuşan Prof. Dr. Mustafa Necmi, aşının şu ana kadar uygulandığı kişilerde ciddi bir yan etkisinin görülmediğinin altını çizdi. Türkiye’de görülen yan etkiler arasında ise aşı yapılan bölgede kızarma, ağrı ve bazı kişilerde de halsizlik yaşandı. Bazı kişiler ise baş ağırısı yaşadığını söylüyor. Söz konusu yan etkilerin aynıları veya benzerleri dünya genelinde de görülmekte.

Dünyada durum ne? İddialar ve gerçek yan etkiler

İddialar:

Ülkemiz içinde aşının yan etkileri çerçevede ilerlerken, başka ülkelerde uygulanan farklı aşıların yan etkileri olduğu iddia edilen videolar sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Örneğin bir videoda Moderna’nın aşısını olan bir kişi titreme ve kasılma yan etkisini yaşarken bir diğeri Pfizer’ın aşısını olduğunu söyleyen kişi etkileri ağır yaşadığını iddia ediyor. Sağlık yetkilileri bu videolardaki kişilerin yan etkilerini doğrulamıyor ve sosyal medya üzerinden yayılan bu videolara itibar edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Titreme ve kas atmaları şu an için iddia olarak kalıyor. Doğrulanmış bir sonuç bulunmuyor.

Gerçek yan etkiler:

Türkiye’de de olduğu gibi dünyada da ikinci dozdan sonra hastalarda kas ağrıları ve yorgunluk belirtisi görüldü. Bu belirtiler PolitiFact tarafından görüşlerine yer verilen Harvard Tıp Fakültesi İmmünoloji Yüksek Lisans Programı direktörü Dr. Shiv Pillai’ye göre genellikle 24 saat içinde geçtiler.

Resmi sağlık verilerine göreyse, hem Pfizer’ın hem de Moderna’nın 37 binden fazla kişiyi içeren klinik deneylerinde de aşıların yapıldığı kişilerde aşının yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık gözlenirken; bazı kişilerde baş ağrısı, ateş, eklem ve kas ağırısı gibi şikayetler de bulunuyor. Bunlar hafif ve orta dereceli reaksiyonlar olarak tanımlanıyor ve kısa sürede etkisini kaybediyor. Eğer bu semptomlar 2 gün içinde geçmiyorsa bir doktora danışmakta fayda var.

Söz konusu covid-19 aşısı mevcut durumda alerjisi olan kişilere tavsiye edilmiyorken, önlemler alındığı taktirde yapılabiliyor.

Sağlık uzmanları, vakalarda görülmekte olan yan etkilerin soruşturulması için bildirilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun yanında kişilerde tek tek görülen yan etkilerden ziyade toplu görülen yan etkiler dikkate alınıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Aşı olmaktan korkuyorum ben inşallah kazasız belasız atlatırız :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir