Yeni Karsan Atak Electric Yola Çıktı! İşte Özellikleri

Yeni Karsan Atak Electric Yola Çıktı! İşte Özellikleri

1
Yeni Karsan Atak Electric Yola Çıktı

Dünyanın ilk elektrikli seri üretim 4.seviye sürücüsüz otobüsü Atak Electric, Karsan tarafından yerli mühendislerce üretildi. Atak Elecric yola çıktığı görüntülerde paylaş. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da katıldığı törenle tanıtılan araç, Külliye’nin bahçesinde test oldu. Başkan Erdoğan, tanıtımdan önce Kabine Toplantısı’na Atak Electric ile gittiğini göstermekte olan bir paylaşım yayınladı. Yeni Karsan Atak Electric!

Ayrıca Erdoğan, Türk mühendislerinin geliştirdiği ilk elektrikli seri üretim 4. seviye sürücüsüz otobüs tanıtımında.

Karsan’ın ürettiği, dünyanın ilk elektrikli 4. seviye sürücüsüz otobüsü Atak Electric yola çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törenle tanıtılan araç, Külliye’nin bahçesinde test edildi. Erdoğan, tanıtımdan önce Kabine Toplantısı’na Atak Electric ile gittiğini gösteren bir paylaşım da yaptı.

Yeni Karsan Atak Electric özellikleri

Atak Electric’in motoru, 230 kWh motor gücü ve 2.400 Nm tork üretiyor. BMW tarafından geliştirilen beş adet 44 kWh bataryalarla toplamda 220 kWh batarya kapasitesi mevcut. Atak Electric, 300 km’ye varan menziliyle rakiplerinin önüne duruyor. Ayrıca alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, hızlı şarj üniteleriyle de 3 saatte tam şarj olabiliyor. Rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25’e kadar kendi kendini de şarj edebilmekte.

Dinamik tasarımı ile dikkat çeken Atak Electric, led gündüz farlarıyla öne çıkıyor. 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital 12,3 inçlik gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan Karsan Atak Electric, ayrıca, elektrik kontrollü havalı süspansiyon sistemiyle de konfor olarak binek otomobilleri aratmıyor. Toplam da 52 kişilik yolcu kapasitesi sunan Atak Electric’te, 18+4 ve 21+4 katlanır olmak üzere iki farklı koltuk yerleşim seçeneği mevcut.

Karsan CEO’su Okan Baş, Münih’teki tanıtımda, basın mensuplarının sorularını cevapladı. “Karsan olarak Ar-Ge’den seri üretime bir yıl içerisinde 2 araç modeli tanıtan ilk Türk markasıyız. Bu hem bizim için hem Türkiye için bir gurur kaynağı. Üstelik yine ilk kez sizlerin göreceği yeni hatlarıyla dikkatleri çeken Atak’ın tasarım yenileme sürecini de çok kısa bir süre içerisinde tamamladık” açıklamasını yapmıştı.

Okan baş, Atak modelinden bugüne kadar 1500’ün üzerinde yurtiçi ve yurtdışı satış yaptıklarını belirtti. “Atak’ın yurtiçi pazarında kendi sınıfındaki, yani 8 metre otobüsler içerisindeki segment payı ise oldukça yüksektir. Bu pay, 2019’un ilk yarısı itibariyle yüzde 33 olarak öne çıkmaktadır” diye konuşmuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Ülkemizde daha fazla bu tarz şeylerin üretiminin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir