Boğaziçi Üniversitesi Olayı İle İlgili Valilikten Açıklama
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Boğaziçi Üniversitesi Olayı İle İlgili Valilikten Açıklama

2

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylarla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Aynı zamanda açıklamada gerçekleşen olaylar hakkında kısa bir bilgilendirme yer alıyor. Boğaziçi Üniversitesi Olayı haber açıklamaları.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır”

Boğaziçi Üniversitesi Olayı Başlangıcı

Boğaziçi Üniversitesi Olayı

Boğaziçili öğrenciler, daha önce AKP’den milletvekili adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu‘nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasına tepki göstermek amacıyla üniversitenin Güney Kapısı ön kısmında birleşti. Boğaziçililere, diğer üniversitelerden gelen öğrenciler ve öğrenci olmadığı düşünülen kişiler tarafından destek gördü.

Protestolar sadece Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşmedi. Sosyal medyada bu gerçekleşen kayyum rektör ile ilgili çalkalanmaya başladı. Bir çok twitter kullanıcısı yaşanan bu olaylarda öğrencilerin yanında olsa da, bazı gelişmeler tepki toplamıştı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bir basın açıklaması yaptı.

Ayrıca öğrenciler tarafından yapılan basın açıklamasında, “Üniversitemizin özerkliğinin, kişiliğine ve geçmişine bakılmaksızın tepeden atanan herhangi bir akademisyen ile değil; üniversite mensuplarının yaptığı, demokratik yollarla belirlenen bir rektör seçimiyle sağlanacağını savunuyoruz. Bu şartlar sağlanmadığında ortaya çıkan antidemokratik uygulamaların üniversitemize zararlar verdiğini üzülerek görmekteyiz”.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    İstedikleri gibi protesto yapsınlar ama değerlerimize saygısızlık olmasa daha iyi!

  2. yeni oyun yayınları gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir