Yapay Zeka Kameralarına Gülümse Zorunluluğu Getirildi!

Yapay Zeka Kameralarına Gülümse Zorunluluğu Getirildi!

0

Günümüzde mevcut bulunan şirketlerin personelleri için koymuş olduğu farklı türde kurallar vardır. Bu kuralların genel amacı iş yerlerinde düzeni sağlamak ve kaliteli çalışma ortamı yaratmaktır. Bunun yanında bir takım şirketler ise ilginç kurallar ile ara sıra adından söz ettirmekte. Yapay Zeka Kameralarına Gülümse Zorunluluğu Getirildi!

Yapay Zeka Kameralarına Gülümse Zorunluluğu Getirildi!

Yapay Zeka Kameralarına Gülümse Zorunluluğu Getirildi!

İlginç kurallar koyan şirketlerden biri de Canon oldu. Japonya merkezli teknoloji şirketi geçtiğimiz günlerde bir kural çıkarttı. Bu kural ile şirket içinde gülümsemek zorunlu olmakta. Haberimize konu olan bu kuralda yapay zekayla donatılan bir kamera sistemi bulunmakta. Bu proje “gülümseme tanıma” teknolojisi olarak isimlendirilmekte. Canon test amacıyla çıkarttığı bu kuralı ilk olarak Çin genelinde hizmet veren tüm ofislere yerleştirdi.

Söz konusu sistemin çalışma mantığı ise aslında oldukça basit. Canon çalışanları, ofis işlerini tamamlamak için ile ofisin belirli bölümlerine konumlandırılmış kameralara gülümsemek zorundalar. Bunun üzerine çalışanların odalara girmesi ve toplantı rezervasyonu yapması gibi ofis işlerini yapmasına izin verilmekte.

Şirketin bu kuralı koymasının amacı ofiste pozitif bir ortam oluşturma olduğu düşünülmekte. Fakat yüzde 100 mutlu olunmasını sağlamaktan ziyade bazı şirket çalışanları tarafından olumlu karşılanmadı. Ayrıca dünya genelinde bu kuralın kabul görüp görmeyeceği de büyük bir soru işareti.

Tüm bunların yanında Çin’li şirketlerin, yapay zeka algoritmaların yardımı ile kendi çalışanlarını huzursuz edercesine gözlemlediğine dair iddia ortaya atılıyor.

Peki siz bu durum hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir