Yandex Çok Büyük Bir Saldırının Mağduru Oldu!

Yandex Çok Büyük Bir Saldırının Mağduru Oldu!

0

1997 yılında kurulan Rusya merkezli internet şirketi Yandex üzücü bir haberle geldi. Şirketin tarihindeki en devasa siber saldırıya uğradığı öğrenildi. Yandex Çok Büyük Bir Saldırının Mağduru Oldu!

Yandex Çok Büyük Bir Saldırının Mağduru Oldu!

Yandex Çok Büyük Bir Saldırının Mağduru Oldu!

Siber saldırılar artık günümüzün en büyük tehlikelerinden biri. Tüm büyük şirketlerin korkulu rüyalarından biri olan siber saldırılara bir şirket daha maruz kaldı. Hepimizin bildiği internet şirketi Yandex’in geçtiğimiz hafta boyunca sıkıntılı günler yaşadığı öğrenildi. Popüler şirketin internet ağına yapılan DDoS saldırısı, birçok farklı kaynaklardan doğrulanarak kesinleşti.

Şirketin yetkilisi basına bir konuşma yaptı. Söz konusu yetkili tarihte görülmemiş bir tehlikeye maruz kaldıkları bilgisini verdi. Gelen bilgilere göre bu saldırı, Rus internet ağı tarihinde daha önce hiç yaşanmamış bir olay. Ayrıca yetkili gerekli çalışmaların son hızla devam ettiğini ve soruşturma başlatılacağı sözlerini kullandı.

Siber saldırı konusunda firmayla işbirliği yapan ABD‘li Cloudflare şirketi olayları doğruladı. Ayrıca firma söz konusu durumu kontrol altına almaya çalıştıklarının bilgisini verdi. Gelen bilgilere göre bu hafta içerisinde sıkıntının devam ettiği öğrenilmekte. Medyaya açıklamalarda bulunan şirket yetkilisi şu sözleri kullandı:

”Yükleniciler ile birlikte soruşturma başlattık. Ulusal ölçekte altyapılara yönelik bir tehditten söz ediyoruz.”

Ayrıca bir diğer Yandex kaynağı şu sözleri ekledi:

”Yandex olarak ağ altyapımız ve istenmeyen talepleri filtreleme sistemimizin DDoS saldırısına uğradığını belirtmek isteriz. Saldırı hizmetleri ve kullanıcı verilerini etkilemedi.”

Bilgi altyapılarında çalışan Qrator Labs’ın CEO‘su Alexander Lyamin, Eylül ayından itibaren şu tehditlerin sıklaştığını açıkladı:

”Bu saldırıların müşterileri farklı. Fakat görünüşe göre failleri aynı amaca hizmet ediyor. Bazı endüstri oyuncuları, beş yıl önce bir sıçrama yapan ve video kameralar temelinde inşa edilen Mirai botnet‘in bize geri döndüğünü zaten duyurdular. Son birkaç haftayı yeni botnet‘i incelemeye ayırdıktan sonra, tamamen yeni bir ajanın ortaya çıktığını ve Baltık Devletleri’nden çok popüler bir satıcının ağ ekipmanı üzerine kurulduğunu söyleyebiliriz. Ürün yazılımındaki bir güvenlik açığı yoluyla yayılıyor ve halihazırda yüz binlerce virüslü cihaza ulaşıyor.”

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir